Citibank'ın Kapılarına DayandılarBinlerce Belçikalı, iflas eden Lehman Brothers'ın ürünlerini pazarlayan Citibank'tan paralarını geri istiyor.
Binlerce Belçikalı, "yüzde 100 güvenceli" reklamıyla, iflas eden Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers'ın ürünlerini pazarlayan Citibank'tan paralarını geri istiyor.
Citibank ise olayda bir hatasının olmadığını savunarak, yüksek getiri umuduyla Lehman Brothers'ın enstrümanlarına yatırım yapanların zararlarının karşılanmayacağını bildirdi.

Yaklaşık 4 bin mağdurun şikayeti üzerine Citibank hakkında soruşturma başlatan Belçika Ekonomi Bakanlığı, şimdilik "yanıltıcı reklam" bulgularına ulaştığını duyurdu.

Yetkililer, soruşturmanın ardından müşterilerini yanılttığı kesinleşirse Citibank Belçika hakkında yasal işleme başvurulacağını bildirdi.

Küresel finansal krizle ilgili açıklama yapan Citibank Belçika ise, "mesleki hayatlarında bir benzeriyle karşılaşmadıkları çalkantının çok ciddi olduğunu fakat umutsuzluğa kapılınmaması gerektiğini" belirterek, "Citibank'ın gücüne ve itibarına güvenilmesi" çağrısı yaptı.

Bu arada yüksek faiz vaadiyle paralarını iflas eden İzlanda bankası Kaupthing'e kaptıran Belçikalılar için umut ışığı doğdu.

İzlandalı ve Lüksemburglu meslektaşlarıyla görüşmeler yapan Belçika Başbakanı Yves Leterme, Kaupthing'in Brüksel ve Anvers şubelerinin bağlı olduğu Lüksemburg'da 20 bin avro olarak uygulanan mevduat güvencesinin tüm hesapları karşılaması üzerinde çalıştıklarını müjdeledi.

aktifhaber