Yurt Dışından Türkiye'ye Para Mı Geliyor?Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Ben kendimi yurt dışından gelecek paraya bağlamış durumda değilim..."
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Ben kendimi yurt dışından gelecek paraya bağlamış durumda değilim. (Bu gelmezse yandık) diye bir düşüncemiz yok. Şu anda alınması gereken kararlardan biri olduğuna ve hızlı çıkması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de, gazete, ajans ve televizyonların temsilcileriyle bir araya gelen Unakıtan, dünyada yaşanan finansal krize dikkat çekerek, finans kesimindeki kredi akışlarını biraz daha zorlaştıracak ve kredi imkanları biraz daha kısıtlı olacağı için Türkiye'nin de bundan nasibini alacağı konusunda herkesin mutabık olduğunu belirtti.

Türkiye'nin yurt dışı sermayeye her zaman ihtiyacı olduğunu kaydeden Unakıtan, Türkiye'nin kredibilitesini her zaman iyi tutmasının, sağlam ayaklar üzerine basmasının, kamu finansmanı yönünden faiz dışı fazla ve bütçe açıklarının çok iyi olmasının önemini vurguladı.

Maastrich kriterlerine göre, bütçe açıklarında gayri safi milli hasılaya oranın yüzde 3'ü geçemeyeceğini belirten Unakıtan, Türkiye'ye de bütçe açıklarının sürekli 3'ün altında olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de kredilerde daralma olacağı için kredi akışını artırmanın önemine dikkat çeken Unakıtan, bunlardan en fazla küçük ve orta boy işletmelerin etkilenebileceğini kaydetti.

Bütçeyi hazırlarken, küçük ve orta boy işletmelere ucuz kredi temini için ayrı bir fonlama getirdiklerine anlatan Unakıtan, "O parayı KOBİ'lere düşük krediler olarak vereceğiz" diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde yaşanabilecek durgunluk ve resesyonun Türkiye ihracatını etkileyebileceğine işaret eden Unakıtan, yeni pazarlara destek vereceklerini vurguladı. Unakıtan, "Türk müteşebbislerimizin önemli atak yapmalarını bekliyoruz" dedi.

Dünyadaki krizin başından beri ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ne de kendisinin "bize bir şey olmaz" diye bir beyanda bulunmadıklarını anlatan Unakıtan, krizi asgari şekilde atlatmanın gayreti içinde olduklarını belirtti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yurt dışına çıkmış Türk vatandaşlarına ait paraların Türkiye'ye gelmesi için başlatılan çalışmalar hakkında da, bunun kriz ortamında şu anda alınması gereken kararlardan bir tanesi olduğuna inandıklarını belirtti.

Bakan Unakıtan, dışarıdan gelecek parayla ilgili uyuşturucu parasına karşı çok fazla hassasiyetleri bulunduğunu ve ona karşı önlemler aldıklarını söyledi.

İnsan ticareti, silah kaçakçılığı, terör parasına da karşı olduklarının altını çizen Unakıtan ama daha önceden Türkiye'den veya başka yerden elde edilmiş kazançların geri getirilmesinde vergi incelemesi dahil birçok incelemenin yapılmayacağını tekrarladı.


aktifhaber