Dolarda tarihi rekor


Piyasalardaki hızlı gelişmeler doları uçurdu.ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Bernanke'nin önceki gün yeni bir paket sinyali vermesi üzerine başlayan dolardaki hareket bugün de devam ediyor. Dolar dünya ile paralel olarak içeride de hızla değer kazanırken bankalararası piyasada 1.62 YTL sınırını geçti.

Dolar en son 28 Haziran 2006'da 1.62'li seviyeleri görmüştü.
Bu arada doların 1.62 YTL bandını geçmesi piyasalarda yeni yorumlara neden oluyor. Uzmanlar, daha düne kadar Merkez Bankası'nın bugün yapacağı toplantıda herhangi bir faiz değişikliğinin beklenmediğini, ancak dolardaki ani yükselişin yeni bir faiz artışını gündeme getirebileceğine dikkat çekiyor.

EURO DİBE VURDU
Doların euro karşısındaki yükselişi bugün de devam ediyor. Parite sert bir şekilde 1.28 seviyesinin altına inerken, bu düşüşte Avrupa ekonomilerinin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili endişeler önemli rol oynadı.

Ayrıca analistler, Avrupa Merkez Bankası'nın bölgede büyüme ile ilgili endişeler nedeniyle bir faiz indirimine zorlanacağı yönündeki spekülasyonların da eurodaki düşüşü hızlandırdığını belirtiyor.

Euro/dolar paritesi saat 09.00 itibariyle yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesi olan 1.2837'den el değiştirdi.


ensonhaber