AVRUPA BORSALARI ÇAKILDI


Asya ile başlayan düşüş Avrupa'da da etkisini gösterdi.


AVRUPA BORSALARI ÇAKILDI
Asya ile başlayan düşüş Avrupa'da da etkisini gösterdi. Açılıştan itibaren sert satışların etkili olduğu Avrupa'da düşüş sabah yüzde 6'yı geçti. Ancak öğleye doğru gelen yeni bir dalga kayıpları yüzde 10'a yaklaştırdı.
İngiltere'de FTSE 100 Endeksi öğle saatlerinde yüzde 8.9 değer yitirirken, Almanya'da Dax Endeksi yüzde 10, Paris'te CAC 40 da yüzde 9.7 geriledi. Kapanış saatlerinde ise endekslerdeki düşüş yüzde 6-7 bandına geriledi.
Uzmanlar, global ekonomideki sıkışmanın şirket kârlarını etkileyeceği beklentisi ile borsaların hızlı bir düşüş yaşadığını belirtiyor. Ayrıca piyasadaki spekülasyon ve dedikodular da satışların artmasına neden oldu.
RUSYA'YA BİR DARBE DAHA
Piyasalardaki düşüş Rusya'yı da vurdu. Global krizden en fazla etkilenen borsalar arasında yer alan Rusya'da MICEX endeksi sabah işleme başladıktan sonra yarım saat içinde yüzde 5.5 değer yitirdi. Borsa sonrasında önümüzdeki hafta salı veya yeni bir emre kadar kapatıldı.
Rusya'daki düşüşte emtia şirketlerinin ve bankacılık sektörü hisselerinin değer kaybı önemli rol oynadı. Ayrıca uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors'un da Rusya'nın uzun vadeli kredi notunu 'olumsuz'a düşürmesi piyasada baskı oluşturuyor.

ensonhaber