Araplar GAP'a geliyor !


Körfez sermayesinin gözü şimdi de GAP'ta
Batı bankalarında parası batan Körfez sermayesinin gözü Türkiye'de. GAP'ı hedef seçen Arap şirketleri, 4 yılda 4 milyon kişiye iş imkanı yaratacak.Öncelik enerji ve gıdadaABD'den başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz Türkiye için umut oldu.
Batı bankalarında tasarrufları batan, Körfez sermayesi Türkiye'ye yatırıma geliyor. GAP'ı hedef seçen Körfez şirketleri, enerji ve gıda başta olmak üzere birçok sektörde yatırım yapacak.Türkler de yatırıma hazırBölgeye yapılacak bu yatırımlarla yaratılacak istihdam da umut verici. Proje ile 2012 yılına proje ile 4 milyon kişiye iş imkanı yaratılması hedefleniyor.
GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Kocahocagil, birçok Türk firmanın da bölgeye yatırım yapmak istediğini söyledi.Araplar GAP'a gelecek 4 milyon kişi iş bulacakKüresel krizle birlikte tereddüt yaşayan Körfez sermayesinin yeni adresi Türkiye... GAP için birçok Arap şirketi müracaat etti. Proje bitince 4 milyon kişi işe kavuşacak.ABD yatırım bankalarında tasarrufları batan, AB bankalarındaki sorunlar nedeniyle tereddüt yaşayan Körfez sermayesinin yeni adresi Türkiye oldu.
Araplar 4 yılda 4 milyon kişiye istihdam sağlayacak...
Körfez sermayesi enerji ve gıda sektörü ağırlıklı olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yatırım için kolları sıvadı. GAP projesi tamamlandığında 2012'ye kadar 4 milyon kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Bu da Türkiye'deki resmi işsiz sayısının iki katı. GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Suriye'den birçok firmanın yatırıma hazırlandığını belirterek, "GAP sadece Türkiye'nin değil, bölge coğrafyasının da gelecek projesi. Suriye de, Irak da zenginleşecek" diye konuştu.Dev holdingler de varKarahocagil, yerli firmaların da bölgeye yatırım yapması için TOBB ve TÜSİAD ile de bir araya geldiklerini anlattı.
Karahocagil, Koç Grubu, Sabancı ve Eczacıbaşı gibi holdingler ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi ve şöyle devam etti: "İş dünyası GAP'ı fırsat olarak değerlendirmeli. Projenin 26.7 milyar YTL hacmi var. İş dünyası bölgeye yönelik projeler ortaya koymalı, yabancıların da ilgi göstermesini sağlamalı. Kimse terörden korkmasın. İş dünyası da projenin amacına ulaşması için devlete yardım etmeli."


ensonhaber