Elektrikte 2009 zammı


TETAŞ Kasım ayı sonunda zam oranını açıklayacakDoğalgaz fiyatlarına gelen zamların elektrik üretim maliyetlerini artırması nedeniyle, yeni zam oranını belirleme çalışmasını sürdüren Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ), Kasım ayı sonunda talebini EPDK'nın onayına sunacak.
%10'UN ÜZERİNDE OLACAK
TETAŞ'ın TEDAŞ'a sattığı toptan elektrik fiyatı için isteyeceği zam oranının yüzde 10'un üzerinde olacağı belirtiliyor.
TETAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, artan doğalgaz fiyatlarının elektrik üretim maliyetleri üzerinde yarattığı baskı, yeni bir zammı gündeme getirdi. Temmuz 2008'de başlayan otomatik fiyatlandırma sistemi kapsamında yılda üç kez elektrik fiyatları yeniden düzenleniyor.
Otomatik fiyat sistemi maliyetlerdeki düşüşün indirim olarak yansıtılmasını öngörse de, girdilerdeki sürekli artış, bu fiyat ayarlamasının sadece 'zam' olarak yansımasına neden oluyor.
TETAŞ, yıl başından bu yana artan doğalgaz fiyatları ve özel sektörden yüksek fiyatla elektrik almasını gerekçe göstererek, TEDAŞ'a sattığı fiyatı artırıyor. Uzmanlar söz konusu tablonun önümüzdeki üç ayda da değişmeyeceği görüşünde.
KASIM AYI SONUNDA AÇIKLANACAK
Çünkü yağış rejimindeki istikrarsızlık ve barajlardaki doluluk oranlarının düşmesi nedeniyle elektrik üretiminde hidrolik santrallerin payı azalırken, doğalgazın payı artmaya devam ediyor. TETAŞ, yeni zam talebine ilişkin oranı belirlemeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Kasım ayı sonunda zam talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gönderecek olan TETAŞ'ın, talep edeceği zam oranının yüzde 10'un üzerinde olacağı belirtiliyor. (İHA)

ensonhaber