Avro dolar karşısında geriledi


Avro, dolar karşısında 1,24 seviyesinin altına geriledi.Küresel durgunluğu engelleme çabalarının boşa çıkacağı endişeleri yüzünden geçen hafta cuma günü New York'ta 1,2612 dolardan işlem gören avro, bugün Avrupa'da 1,2377 dolara kadar geriledi. Avro böylece dolar karşısında Nisan 2006'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Ayrıca cuma günü 1,5872 dolardan işlem gören İngiliz sterlini bugün 1,5366 dolara indi. Temmuz ayında sterlin 2 doların ve avro da 1,60 doların üzerinde işlem görüyordu.

Ekonomistler, ABD, Avrupa ve Asya'da hükümetlerin çabalarının, durgunluk olasılığından kurtulmak için yeteri olmayacağı kaygılarının avronun değerini düşürdüğü ve doları desteklediği yorumunu yapıyorlar.

TOPARLANMA ŞANSI AZ
Ekonomistler ayrıca ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek hafta yapacağı toplantılarda faizi indirme olasılığıyla bile avro ve sterlinin toparlanma şansının az olduğu görüşünde birleşiyor.

ABD'de 4 Kasımda yapılacak başkanlık seçiminden önce son kez çarşamba günü toplanacak Fed'in, faiz oranını düşürmesi bekleniyor.

Bu arada Japon yeni dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor.

Cuma günü New York'ta 94,24 yenden işlem gören dolar bugün Tokyo'da 92,40 yene geriledi. Geçen hafta cuma günü dolar 90,89 yen ile Ağustos 1995'ten bu yana en düşük seviyeye inmişti.
(AA)

ensonhaber