Volkswagen Patlama Yaptı
Porsche'un, Volkswagen'deki hisselerini artıracağını açıklaması bütün dengeleri değiştirdi.
Porsche'un, Volkswagen'deki hisselerini artıracağını açıklamasıyla birlikte hissedarların Alman devine hücum etmesi, bir anda Volkswagen'i dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. Hisselere olan ilgi nedeniyle Alman borsasındaki yükseliş yüzde 10'u aştı.
Dünya piyasalarında yaşanan kriz, dengeleri alt üst etti. Porsche'un Volkswagen'deki hisselerini yüzde 42'den yüzde 75'e çıkaracağını açıklamasıyla birlikte hissedarların Alman devine hücum etmesi, bir anda Volkswagen'i dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. Hisseleri son iki günde inanılmaz bir artış göstererek tam dört kat artan şirketin piyasa değeri de 370 milyar dolara çıktı ve 343 milyar dolar ile ilk sırada oturan Exxon Mobil'i tahtından etti. Volkswagen böylece piyasa değeri açısından dünyanın en değerli şirketi oldu. Ancak bu çok hızlı hareketin ardından Almanya'nın SPK'sı olan BaFin, hisselerdeki hareketi incelemeye aldı. Alman devi Volkswagen, yaptığı ciroya göre dünyanın 16'ıncı büyük şirketi konumunda.

DAX YÜZDE 10 ÇIKTI
Son iki ayda yüzde 30 değer kaybeden Almanya borsasında dün sürpriz yükselişler yaşandı. Dax Endeksi dün günü yüzde 10'luk artışla kapattı. Porsche, yaptığı alımlarla açığa satanları sıkıştırdı ve Volkswagen hisselerinde yüzde 100 yükseliş yaşandı. Porsche, Volkswagen'deki hissesini yüzde 75'e çıkardığını ve açığa satışların piyasada işlem gören hisselerden daha fazla olduğunu duyurdu. Bu açıklamalar satılan hisselerin satın alınmasıyla borsada rekor yükseliş getirdi.
20 BİN TÜRK İŞSİZ KALABİLİR
Bu arada Alman otomotiv sanayinde çalışan yaklaşık 20 bin Türk de işsiz kalma endişesi yaşıyor. Yaklaşık 5 bin 500 Türk'ün çalıştığı Mercedes otomobil şirketi, Noel tatili döneminde ülke çapındaki toplam 14 fabrikada üretimin yaklaşık 1 ay boyunca durdurulacağını açıkladı. BMW de birçok kentte üretimin durdurulacağını bildirdi.
aktifhaber