Türkiye'ye 600 milyon dolar sermaye


EBRD, 2010 yılına kadar Türkiye'ye 600 milyon dolar tutarında sermaye aktaracağı bildirildi.Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankasının (EBRD), 2010 yılına kadar Türkiye'ye, yerel özel işletmelerin gelişimine ve ülke ekonomisinin istikrara kavuşturulmasına destek amacıyla 600 milyon dolar tutarında sermaye aktaracağı bildirildi.

Bankadan yapılan açıklamada, EBRD Yönetim Kurulu tarafından Türkiye'nin kredilendirilen ülkeler arasına alınmasıyla ilgili kararın icrasının gerçekleştirileceği belirtilerek, "Türk ekonomisinin gelecekte göstereceği gelişim EBRD için büyük önem taşımaktadır" denildi.

Türkiye'nin bu gruptaki ülkeler arasına dahil edilmesi kararının küresel bunalımın ortaya çıktığı ve örgütsel desteklerin ulusal ekonomilerin istikrar ve güvenliklerinin sağlanmasında etken olduğu bir döneme rastladığına da dikkat çekilen açıklamada, EBRD'nin Türkiye'de özel sektörün gelecekteki gelişimine devamlı olarak destekte bulunacağı ve özellikle de mali kriz ve ekonomik küçülmeden etkilenmeleri kuvvetle muhtemel olan büyük, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finanse edilmesine yardımcı olacağı bildirildi.

EBRD Başkanı Thomas Mirow, Türkiye'deki dinamik pazar ekonomisinin getirilerinden sadece Türk halkı değil, diğer bölge ülkelerinin ekonomilerinin de faydalanacağını belirtti.

5 TEMEL ALANA ÖNCELİK VERİLECEK

EBRD'nin Türk ekonomisinin taleplerine ülkeyi yöneten yetkili organlarla işbirliği içinde yanıt verirken beş temel alana öncelik tanıyacağı, bu alanların da küçük ve orta işletmeler, tarımsal işletmeler, belediyelerin çevre hizmetleri, enerjinin verimli şekilde kullanımı ve özelleştirme oldukları belirtildi. (AA)

ensonhaber