Bakan'dan YÜZDE 80 ZAM savunması


MEMUR MAAŞININ HEPSİNİ DOĞALGAZA VERMİYOR Kİ


Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, doğal gaza yapılan yüksek düzeyli zammın hükümetin suçu olmadığını savunurken, memurun zamlı fiyat ile nasıl geçineceğinin sorulması üzerine, “Memur ’bütün maaşını doğal gaza veriyor’ diye bir şey yok"dedi.

Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmeleri öncesinde basının doğal gaz zammı ile ilgili sorularını yanıtladı. “Zamlar hiçbir zaman hoş değil. Kimse arzu ederek, sevinerek zam yapmazö diyen Unakıtan, petrol fiyatlarının altı ve dokuz aylık dönemler halinde doğal gaza otomatik olarak yansıdığını ifade etti. Mevcut petrol fiyatlarının altı-dokuz aylık dönemde gaz fiyatlarına yansıyacağını ifade eden Unakıtan, “Bunun çıkışı olduğu gibi inişi de olacak. Önümüzdeki dönemde herhalde iner" dedi.

YÜZDE 180 BİLE OLUR
Dogal Gaza yapılan zammın 10 ayda yüzde 80’e varmasının çok yüksek olup olmadığı sorulan Unakıtan, “Petrole yapılan zamları düşünürseniz 80 değil 180 bile olur" dedi. Petrolün fiyatının 23 dolardan 150 dolara kadar çıktığını ifade eden Unakıtan, bunun gaz fiyatlarına otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde yansıdığını kaydederek, “Hükümetin dahli yok. Dışarının etkisi oluyor" dedi.

Sanayinin zam nedeniyle ekonomik zorluk yaşayıp yaşamayacağının sorulması üzerine Unakıtan, “Doğal gaz da bir maliyet unsurudur. Maliyet artış getirir. Bu bilinmeyen bir şey değil" diye konuştu.

MEMUR BÜTÜN MAAŞINI DOĞALGAZA VERMİYOR
Memurun zamdan nasıl etkileneceğine ilişkin bir soruya karşılık Unakıtan, “Eldeki imkanlar çerçevesinde memur maaşına zam yaptık. Enflasyona hiçbir zaman ezdirmedik. Göreve geldiğimizden bu yana enflasyonun iki katı reel zam verdik. Memur ’bütün maaşını doğal gaza veriyor’ diye bir şey yok. Bir kalem sadece" dedi.

BEN DE BİR VATANDAŞIM
Zammın otomatik fiyatlandırmaya bağlı olduğunun altını çizen Unakıtan, “Hükümete maletmenin doğru olmadığını düşünüyorum" derken, zammın ardından vatandaşa önerisinin sorulması üzerine, “Ben de bir vatandaşım" diye konuştu.


ensonhaber