Telekom şirket alacak


Türk Telekom CEO'su Paul Doany, Türkiye'de kriz değil durgunluk dönemi olduğunu söyledi.


İnternet üzerinden televizyon hizmeti olarak tanımlanan IPTV’nin geleceği, Dubai’de gerçekleşen IPTV World Forum MEA’da tartışıldı. Ortadoğu ve Afrika bölgesinin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinin katıldıgı toplantıda konuşma yapan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, iştirakleri TTNet aracılıgıyla Türkiyeyi 2009 yılında IPTV ile tanıştırmayı hedeflediklerini belirtti. “IPTV, müşterilerimizin istedikleri zaman, istedikleri yerden, istedikleri içeriği seyretmelerine olanak tanıyacak” diyen Doany, yakın zamanda bu hizmeti Türkiyeye sunacaklarını kaydetti.

SATIN ALMA DÖNEMİ
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Doany, “Türkiye’de gerçek bir kriz olduğunu düşünmüyoruz. Durgunluk uluslararası finans kurumlarından kaynaklanıyor. Türkiye’ye etkisi olacak diye bir şey yok. Önümüzdeki 1-2 ay içinde krizin ağır dönemini atlatacağız. Sadece borç oranı yüksek firmalar daha da zorlanacak” dedi.

Türk Telekom’un durgunluk nedeniyle yatırım planlarını ertelemediğini kaydeden Doany, bu zamanlarda önemli fırsatlar doğabileceğini de belirtti. Doany, “Durgunluk dönemi satınalmalar için uygun dönemler. Fırsatları değerlendiriyoruz, birden fazla şirket almayı planlıyoruz. Bunun için özel bir bütçe ayırmadık. Azerbaycan, Kırgızistan, Makedonya, Bosna Hersek ve Romanya gibi ülkelerdeki fırsatları değerlendireceğiz” diye konuştu.

KÖRFEZ’E TÜRKİYE’Yİ ANLATIYORUZ
Sadece Türk Telekom değil, Türkiye için de yatırımcı çekmek için çalıştıklarını ifade eden Doany, pazarda büyük fırsatları özellikle Körfez ülkelerindeki yatırımcılara anlatacaklarını belirtti. Doany sözlerini şöyle sürdürdü: “Son dönemde yatırımcıların nereye yatırım yapacaklarına ilişkin korkuları var. Birçok hissedar fazla para kaybetti. Birçok yerde ise iyi yatırım fırsatları var. Biz de Türkiye’ye yatırım yapılması için çaba gösteriyoruz. Bizim için önemli olan ille de Türk Telekom’a yatırım yapılması değil, rakiplerimize bile yapılacak yatırımlar Türkiye açısından başarıdır.”

“3 G’YE HAZIRIZ”
PAUL Doany, 28 Kasım’daki 3G ihalesi için Avea’nın hazır olduğunu belirterek, “3G’de Avea’nın ilk 5 bin baz istasyonu için planları hazır. İhale yapıldıktan 2 ay sonra resmi imtiyaz verilecek. Bu 2 ayda herhangi bir 3G operasyonuna başlanması söz konusu değil. Baz istasyonlarının yapılandırılması gerekiyor. Avea da bununla ilgili hazırlıklarını yaptı. 6 ay içinde hizmet verilmeye başlanacak” dedi.

ABD'YE "VİTAMİN" İHRACI
TÜRK Telekom bünyesindeki şirketlerin bazı projelerini yurtdışına ihraç edeceğine değinen Paul Doany, Vitamin adlı eğitim yazılımını İngilizce ve Türkçe seçenekleriyle ABD pazarına sunacaklarını bildirdi. Bu yıl sonuna kadar IPTV’de pilot uygulamaların başlayacağını da dile getiren Doany, bu platform üzerinden başka ülkelerde yaşayan Türkler’e ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı. Innova’nın Suudi Arabistan ve Mısır’da operatörlerle görüştüğünü, Argela’nın Hindistan ilgili çalışmalar yaptığını belirten Doany, satın almayı planladıkları şirketlerin de bu çalışmaları tamamlayıcı nitelikte olacağını kaydetti.

ensonhaber