Doğalgaz zammından dönüş yok


Enerji Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz zamının geri çekilmeyeceğini söyledi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Sheraton Otelindeki Ankara-Viyana Ekonomik Toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güler, doğalgaz zammına ilişkin soru üzerine, ''Ekonomin gereği neyse o yapılıyor. Doların da, petrolün de fiyatını biz ayarlamıyoruz, dünyadaki gelişmeler neyse uyguluyoruz. Halkımıza yük olmaması için de doğal gazı sıfır kârla satıyoruz'' diye konuştu.

KARARDAN DÖNÜŞ YOK
CHP'nin doğalgaz zammının geri çekilmesine ilişkin girişimleri konusunda da, ''Bu noktada aldığımız YPK kararını uygulayacağız, kararda herhangi bir değişiklik söz konusu değil'' dedi.

Güler, TETAŞ'ın elektrik fiyatlarında indirim için EPDK'ya başvurduğunun hatırlatılması üzerine, TETAŞ'ın mevzuat gereği kâr ve zarar yapmaması gerektiğini, dolayısıyla oradaki değişikliklerin zaman zaman zam, zaman zaman da indirim şeklinde olduğunu söyledi. ''Tamamen enerji KİT'leri içerisindeki bir dengedir'' diyen Güler, bu noktada değişikliklerin EPDK'ya bildirildiğini, EPDK'nın da diğer enerji KİT'leriyle ilgili rakamları da alarak ondan sonra karar verdiğini kaydetti.

ensonhaber