600 ton ithal muz çöpe gitti


600 ton muz, bozuk olarak Türkiye'ye getirildi.Meksika'dan muz ithal eden Dide Food isimli Türk şirketi nakliye firmasının mağduru oldu. 25 konteynerde bulunan yaklaşık 600 ton muz, bozuk olarak Türkiye'ye getirildi.

PARTİLER HALİNDE İMHA EDİLECEK
Muz ithalatı yapan Türk şirketi Dide Food Limited Şirketi, Meksika'dan getirttiği 600 ton muzun bozuk çıkmasının şokunu yaşıyor. Konuyla ilgili nakliye şirketini suçlayan Dide Food yetkilileri, hukuki süreç başlattı. Dide Food Limited Şirketi Müdür Yardımcısı Abidin Akın, Meksika'dan ithal ettikleri muzların nakliye şirketince zamanında teslim edilmediği için bozulduğunu ve zarara uğratıldıklarını söyledi. Bozuk muz gelmesi nedeniyle iç piyasaya karşı taahütlerini yerine getiremediklerini söyleyen Akın, "Bir yıl önce muz ithalatı yapmaya başladık. Meksika'dan getirdiğimiz malları iç piyasaya satıyoruz. Son olarak getirttiğimiz 25 konteynerde bulunan 600 ton muz bozuk çıktı. Bunun yaklaşık 300 tonunu imha etmek zorunda kaldık. Halen depolarda imha edilmeyi bekleyen 300 ton muz var. Bu firmanın malları bize en geç 34 gün içerisinde teslim etmesi gerekiyor. Ancak bize mallar 40-50 gün gibi bir sürede teslim edildi. Şirketimiz büyük zarara uğratıldı." şeklinde konuştu.

BOZUK MAL TESLİM ETTİLER
Kendilerine bozuk mal teslim edildiğini Büyükçekmece 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, Büyükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi ve Tuzla Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından tespit edildiğini de ifade eden Abidin Akın, halen yolda olan ve limana gelmesi beklenen firmaya ait gemilere de tedbir koyduracaklarını bildirdi. Müdür Yardımcısı Akın, nakliye şirketinin alanında dünyada devi olmasına rağmen ekipmanlarının bakımlarını yaptırmadığını, datalonger veri kaydedicilerinin bilgilerini saklayak ilgili mahkemelere vermediklerini sözlerine ekledi.

Bozuk malların getirilmesi nedeniyle devletin de büyük vergi kaybı yaşadığını ifade eden Akın, Alman kökenli nakliye şirketinin konşimentoların arkasına anlaşmazlıklarda sadece Hamburg Mahkemeleri'nin yetkili olduğunu yazdırdığını, ancak Türk hukukunun ve uluslararası hukukun bunu kabul etmediğini kaydetti.


ensonhaber