Sönmez Filamnet'ten Borsa'ya açıklama


Yalnızca polyester iplik imalatı faaliyetleri durduruldu.Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayii A.Ş, anonim şirketin kapanması veya tasfiyesinin söz konusu olmadığını, yalnızca polyester iplik imalatı faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.

Sönmez Filament'ten İMKB'ye yapılan ek açıklamada, bundan sonra farklı ve daha karlı olabilecek alanlarda faaliyetlerin düşünüldüğü, konu ile ilgili araştırmaların yapıldığı kaydedildi.

HİÇBİR KURUMA BORCUMUZ YOK
Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, hiçbir kurum ya da kişiye borcu bulunmayan, sadece üretimi durdurulan Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayii A.Ş'nin, daha karlı alanlarda çalışacağını bildirdi.

Celal Sönmez, yaptığı yazılı açıklamada, Filament'in küresel finans krizinin getirdiği zorluklarla bir süre mücadele ettiğini, ancak karlılık ve verimlilik şartlarının giderek kötüleştiği bir dönemde üretimini durdurduğunu hatırlattı.

Bu koşularda daha fazla zararına üretim yapılamayacağı için bu kararın alındığını, ancak şirketi kapatmadıklarını vurgulayan Sönmez, ''Sadece üretimi durdurduk. Şirketin hiçbir kurum ya da kişiye borcu yoktur. Devlete, bankalara ve piyasaya borçları bulunmamaktadır'' dedi.

Sönmez, şirketin mevcut kaynaklarını ve yapısını, küresel ekonomide daha verimli iş alanlarında kullanmak üzere tüzel kişiliğini devam ettireceğini kaydederek, ''Şirket daha karlı alanlarda çalışacaktır'' dedi.

TÜRKİYE'NİN TEKSTİL DEVİ
Sönmez Filament Sentetik İplik Sanayi A.Ş, Sönmez Holding bünyesinde Türkiye'nin ilk polyester chips, iplik ve elyaf üreten entegre kuruluşu olarak 1972 yılında faaliyete geçti.

Modern teknoloji ve mühendislik çalışmaları ile yüksek kalitede her türlü polyester ipliği üreten Sönmez Filament'in sermayesinin yüzde 27,99'u Celal Sönmez'e, yüzde 17,96'sı Sönmez Endüstri Holding'e, yüzde 15,43'ü Sönmez A.S.F'ye, yüzde 12,91'i Sönmez Pamuklu'ya ait. Sönmez Filament'in yüzde 25,91 hissesi İMKB'de işlem görüyordu.

Bursa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulu bulunan Sönmez Filament'in satış gelirleri, bu yılın ilk yarısında, 2007'nin aynı dönemine göre, yüzde 13,2 oranında azalarak 23,8 milyon YTL'ye indi. Şirketin zararı ise yüzde 118 oranında artarak 2 milyon 691 bin YTL'ye çıktı. Sönmez Filament'te 30 Haziran 2008 itibariyle 229 personel istihdam ediliyordu.

SPORA KATKISI-
Sönmez Filament ismi sadece sektörle ilgilenenlerin değil, sporseverlerin de yakından bildiği marka durumundaydı. Geçmiş yıllarda futbol ve voleybol takımları olan Sönmez Filament, voleybolda bir kez lig şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Sönmez Filament, futbolda da ikinci lige kadar yükselme başarısını göstermişti.

ensonhaber