Erdoğan'a PATRON DEDİKODUSU


Kriz tellallığı yapanların EN AZ İKİ YILLIK ZULASI VAR

SANCAK'IN DA ZULASI VAR MI?
Tarabya-Kireçburnu arasında yürüyordum, bir yol yalısının yeni sahibinin Ethem Sancak olduğunu, yalıda restorasyon çalışmalarına da başlandığını gördüm haftasonu...

Aklıma takıldı. Sancak’ın da zulası var mıdır acaba?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iş dünyasından gelen krize önlem alın çağrılarına “Sizin zulanızda para vardır. O para size 2 yıl yeter” diyerek cevap vermesi yeni bir tartışma başlattı. İş dünyası 'Zulalarında 2 yıllık para varken kriz tellallığı mı yapıyor?'

BİZİM DE BİR BİLDİĞİMİZ VAR
Başbakan “Bizim de bu konularda bildiğimiz şeyler var. Çünkü bu çevrede yakın dostlarımız bize bilgi veriyor. Sözkonusu kişilerin en az 2 yıl yetecek zulaları olduğunu söylüyorlar” diyerek, iddiasının dayanaksız olmadığını da ima etti.

Vatan gazetesi ekonomi yazarı Ercan İnan, Başbakan'ın bu bilgiyi aldığı iş dünyası içindeki haber kaynağı ile ilgili bir fikir cimnastiği yaptı. İnan'a göre bu isim, "Tayyip Erdoğan benim idolüm. Erdoğan'ın sevdalısıyım" diyen iş adamı Ethem Sancak. İşte Ercan'ın listesinde yer alan muhtemel ihabarcı iş adamı listesi ve "bu isim olsa olsa Ethem Sancak'tır" dedirten sebepler.

BAŞBAKAN'A YAKIN İŞ ADAMLARI
Başbakan’a yakın işadamları denince Cihan Kamer, Ahmet Çalık, Ethem Sancak, Remzi Gür, Cüneyd Zapsu, Mustafa Albayrak ilk akla gelen isimler.
Şimdi bir fikir jimnastiği yapalım.

Ahmet Çalık, Başbakan’a yakın ancak Başbakan’ın ima ettiği sözkonusu kişilere uzak. Çok fazla cemiyet hayatı içinde görünmez. Göründüğünde de sadece ahbapları ile birarada olur. Sessiz sakin biri.

Ahmet Çalık’ın yanında bir de Başbakan’ın damadı Berat Albayrak var. Ama Başbakan bilgi veren yakın dostlarından bahsettiği için onu da hiç düşünmeden eliyorum. Berat olsa Başbakan ‘aralarında akrabalarımız var’ derdi herhalde...

Remzi Gür, Ahmet Çalık’a göre daha sosyaldir ancak o da Türkiye’de fazla bulunmaz. Zamanının büyük bölümünü İngiltere’de geçirir.

Cihan Kamer, çok uzun süredir “Başbakan’a en yakın işadamları” listesinde yer alır. İşdünyası da bunu bilir. Yani biraz fazla deşifredir. Hiç kimsenin kalkıp da Kamer’in içinde bulunduğu bir ortamda finansal bir gövde gösterisi yapacağını, zulasından bahsedeceğini sanmıyorum.

Cüneyd Zapsu tabiri caiz ise bir hayli ketumdur. Gölge gibidir. Katıldığı toplantılarda bir görünür, konuşması varsa yapar ve kayboluverir.

Ahmet Albayrak’ı fazlaca tanımıyorum. Ancak Erdoğan’ın sözünü ettiği zulalı işadamları arasında çok fazla boy gösterdiğini görmedim.

ERDOĞAN SEVDALISI
Listeden elemeler yaptıktan sonra istihbarat uzmanı gibi çalışabilecek tek isim kalıyor geriye.

O da Ethem Sancak.

Hedef Alliance ile ilaç dağıtım sektörünün yüzde 40’ına hükmeden Star Gazetesi ve Kanal 24’ün de patronu olan Ethem Sancak, TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yani Başbakan’ın sözünü ettiği, zulalarında 2 yıllık para olduğunu düşündüğü çevreye en yakın isimdir.

Ve kendi deyimi ile o bir Başbakan hayranı, Erdoğan sevdalısıdır...

Tanışanlar Ethem Sancak’ı çok sevimli bulurlar, çok içten olduğunu düşünürler. Hatta kendisinde şeytan tüyü olduğuna inanırlar.

Ethem Sancak’ın Başbakan ile ilgili yaklaşımını kendi ağzından aktarıyorum: Şu anda en önemli idolüm o. Çünkü ideallerime uygun davranıyor. Kendimi çok yakın görüyorum ona. Ben AKP’li değilim. Ama çok iyi bir dostluk oluşturduk. Adamın sevdalısıyım.

Ethem Sancak, TÜSİAD’ın Sosyal İşler Komisyonu Başkanı’dır aynı zamanda.

İki gündür düşünüyorum düşünüyorum...

Başbakan’a bu zula iddiasını gündeme getirtecek başka isim gelmiyor aklıma...

SANCAK'IN DA ZULASI VAR MI?
Tarabya-Kireçburnu arasında yürüyordum, bir yol yalısının yeni sahibinin Ethem Sancak olduğunu, yalıda restorasyon çalışmalarına da başlandığını gördüm haftasonu...

Aklıma takıldı. Sancak’ın da zulası var mıdır acaba?

ensonhaber