+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

İki günde 37 bin kişi numara taşıdı

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Ekonomi Forumunda Bulunan  İki günde 37 bin kişi numara taşıdı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Speechless DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess Baktabul'un Çılgını DarkNess - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  8.315
  Blog Yazıları
  127
  Tecrübe Puanı
  107374943

  Oku İki günde 37 bin kişi numara taşıdı





  İlk iki günde numara taşımak için 50 bin civarındaki başvurduğu öğrenilirken, Telekomünikasyon Kurulu 37 bin kişinin bu talebinin yerine getirildiğini açıkladı.

  9 Kasım’da başlayan abonelerin aynı cep telefonu numarasıyla başka operatöre geçmesini sağlayan uygulamaya başvurular devam ediyor. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, daha önce numara taşıma sistemi ile mevcut abone sayısında bir miktar düşme beklediklerini, toplam abone sayısının yüzde 10’unun işletmeci operatörünü değiştirmesini öngördüklerini söylemişti. Türkiye’de aktif mobil telefon abone sayısının 65 milyon civarında bulunuyor. Taşınma işlemi abonenin alıcı operatöre başvurması ile başlıyor ve en fazla 6 günde tamamlanması gerekiyor. Sabit telefonlarda numara taşınabilirliği sistemi gelecek yıl 9 Mayıs’ta uygulamaya girecek. Uygulama için abonelerin başvuru formu doldurmaları ve bireysel abonelerin TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı, kurumsal abonelerin ise ticari unvan ve vergi numarası ile başvuruda yapmaları gerekiyor. Abonenin mevcut operatörü, "Numaranın başka bir aboneye ait olması, abonenin mevcut işletmecisinde numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, abonenin kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması, taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış veya devam eden taşıma işleminin bulunması" halinde taşıma talebini reddedebilecek.

  Uyarı tonu

  Telekomünikasyon Kurumu, taşıma sırasında operatörlerin abonelerden alabileceği en yüksek ücreti 2 YTL olarak belirlemişti. Ancak GSM operatörleri, geçiş işlemini teşvik etmek amacıyla herhangi bir ücret talep etmeyeceğini duyurmuştu. Numara taşıma işleminde, operatörünü değiştiren aboneler arandığında, çağrıyı yapanlara "uyarı tonu" verilecek. GSM operatörleri birbirine benzeyen uyarı tonlarını internet sitelerinde de duyuruyor.

  Avrupa’daki durum

  Numara taşıma uygulaması 26 Avrupa Birliği ülkesinde uygulanıyor. Uygulamanın yapıldığı ülkelere bakıldığında, Avusturya, Litvanya, Yunanistan 2004’te, İrlanda, Fransa, Finlandiya ve ABD 2003’te, Portekiz, İtalya, Almanya 2002’de, Danimarka, İsveç, Norveç 2001’de, İsviçre, Avusturya, İspanya 200’de, İngiltere ve Hollanda 1999’da numara taşınması uygulamasını başlattı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulamanın başladığı günden itibaren toplam 56 milyon abone numarasıyla başka operatöre geçiş yaptı. Bu ülkelerde taşınan numara sayısının toplam abone sayısına oranı ortalama yüzde 8.3 olarak belirlendi.

  hurriyet

 2. #2
  Onursal Üye leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını leyla_59 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu Yer
  BenCe yeMeZz xD
  Mesajlar
  7.479
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  104956762

  Tanımlı Ce: İki günde 37 bin kişi numara taşıdı

  330 bin kişi numara taşıdı


  Numara taşınabilirliği uygulamasından bir ayda 330 bin kişi yararlandı.



  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu 2. Başkanı Galip Zerey, cep telefonlarında numara taşınabilirliği uygulamasının başladığı 9 Kasımdan bu yana geçen bir aylık sürede 330 bin abonenin numarasının taşındığını bildirdi.

  Zerey, GSM operatörlerin, uygulamaya paralel düzenlediği kampanyalar nedeniyle abonelerin fatura bedelinin de düştüğünü söyledi.

  420 BİN BAŞVURU OLDU
  Zerey, cep telefonu abonelerinin numarasını değiştirmeden başka operatöre geçebilmesine olanak sağlayan numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Kasımda başladığını, 1 aylık dönemde yaklaşık 420 bin kişinin numarasını taşımak için başvurduğunu belirtti. Zerey, ''Yaklaşık 330 bin kişinin numarası taşındı. 90 bin kişinin talebi ise bilgi ve belge eksikliği gibi çeşitli nedenlerle reddedildi. Numara taşıma işlemleri ortalama 1,5 günde tamamlanıyor'' dedi.

  GSM operatörlerinin numara taşınabilirliği uygulaması öncesinde çeşitli kampanyalar başlattıklarını anlatan Zerey, ''Operatörlerin, numara taşınabilirliği uygulamasına paralel düzenlediği kampanyalar nedeniyle abonelerin fatura bedeli düşüyor. Benim fatura bedelim yüzde 30 düştü. Faturalar daha da düşecek'' diye konuştu.

  Numara taşıma işleminde, operatörünü değiştiren aboneler arandığında çağrıyı yapanlara ''uyarı tonu'' verildiğini hatırlatan Zerey, sistemin işlediğini ve ''sesli anons'' sistemine ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

  ARABAĞLANTI ÜCRETİ
  Her yılbaşında arabağlantı ücretlerinin yeniden belirlendiğini dile getiren Zerey, 2009 başında arabağlantı ücretlerinin Kurul kararıyla düşürüleceğini ifade etti. En yüksek arabağlantı ücretinin AVEA'da olduğunu ve bunun AVEA'nın lisans bedelinin yüksekliğinden kaynaklandığını vurgulayan Galip Zerey, şunları kaydetti:

  ''Arabağlantı ücretleri düşünce maliyetler de düşüyor. Bir iki sene sonra da arabağlantı ücretleri eşitlenecek. Yılbaşından sonra arabağlantı ücretlerinin düşmesiyle faturalar biraz daha düşer.

  Fatura bedelleri düşmesine rağmen şirketlerin geliri azalmıyor, konuşulan dakika artıyor, abone sayısı artıyor. Bugün itibariyle yıllık konuşma dakikası 100 milyardır. Bu kampanyaların ve tarife paketlerinin etkisi. Bugün 66 milyon mobil abone var. Penetrasyon (mobil aboneliğin nüfusa oranı) yüzde 93'ü geçti. 3G ile bu kullanım çok daha fazla artacak.''

  ensonhaber

Benzer Konular

 1. İki günde domuz gribinden 49 kişi öldü
  By ZzeyneP in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-26-2009, 20:22
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-23-2009, 13:16
 3. Kelkit'te 2 günde 12 kişi öldü
  By ZzeyneP in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-01-2009, 14:25
 4. Şile'de 3 günde 3 kişi RİP kurbanı!
  By ZzeyneP in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-29-2009, 16:58
 5. Bir ayda 330 bin kişi numarasını taşıdı!
  By angelgamze in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2008, 11:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0