Kurtarma paketleri ve Merkez bankalarının faiz indirimi ile düşüşe ara veren piyasalarda, özellikle ABD’li şirketlerin peş peşe açıkladığı zararla endişe tırmandı.

Yurtdışındaki olumsuz, tablo İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) yüzde 3.39 oranında düşüşüne neden oldu. Londra merkezli yabancı iki büyük kurumun döviz piyasasında yaptığı alımlarla, dolar 1.61 YTL’yi geçti.

Şirket zararları endişesi

Haftasonu AIG’in açıkladığı zarar, General Motors’a yönelik iflas korkusu, Vodafone kriz nedeniyle maliyet azaltıcı tedbirler alacağı ve Fannie Mai üçüncü çeyrekte 29 milyar dolar zarar açıklaması piyasaların tansiyonunu yükseltti. Resesyonun derinleşeceği korkusu borsalarda sert satışı beraberinde getirdi. Hedge fonların (serbest fonlar) yeniden harekete geçerek nakit arayışları Uzakdoğu borsalarından çıkışa neden oldu. Japonya’da Tokyo borsası yüzde 3, Hong Kong’ta Hang Seng endeksi yüzde 4.77 oranında değer kaybetti.

İMKB düştü

Sermaye piyasalarında da Uzakdoğu borsalarındaki satış takip edildi. Avrupa borsalarında yüzde 3’e dayanan satışlarla birlikte İMKB Ulusal 100 endeksi 25 bin puana seviyelerine geriledi. Gün sonunda borsada kapanış 25.889 puandan gerçekleşti. Günlük değer kaybı ise yüzde 3.39 oranında oldu. Önceki gün 1.52 YTL düzeyinden kapanan dolar dün 1.61 YTL seviyesini test etti. Dolar en son 28 Ekim 2008’de bu seviyeden işlem görmüştü. dolar serbest piyasada 1.6090 YTL’den kapandı. Finansbank döviz işlemcisi Serdar Baykal, "YTL’den çıkış devam ediyor. YTL ve Güney Afrika Randı hareketli. Genel bir riskten kaçınma eğilimi söz konusu" yorumunu yaptı.

Petrol 60 doların altında

PETROL fiyatının dün psikolojik sınır olan 60 dolarlık seviyenin de altına inmesi dikkat çekti. Uluslararası borsalarda ABD ham Petrolünün varil fiyatı dün, 60 doların da altına indi ve birara 59.66 dolardan işlem gördü.

hurriyet