Son yıllarda yüksek büyüme rakamlarıyla göz dolduran Türk perakende sektörü, 2008 yılında şu ana kadar ciro artışının metrekare büyümesinin gerisinde kalmasından yakınıyordu.

Küresel finans krizin Türkiye yansımalarının iyice hissedildiği son 20 günde markaların satışlarında yüzde 5-15 arası gerilemeler yaşandı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit, "1 Eylül’de başlayan sonbahar-kış sezonu yüzde 25 indirimle açıldı. Enerji ve döviz kurundaki artışı fiyatlara yansıtmadık. Son bir haftada düzenlediğimiz yüzde 50’ye varan indirim kampanyaları ve promosyon çalışmalarıyla birlikte bu düşüşü telafi ettik" dedi.

2008 kár değil ar yılı

Ekrem Akyiğit, 2008’i ’kar yılı değil, ar yılı’ olarak gördüklerini belirterek, "Bu yıl kár beklentimiz yok. Satış yapmayı, mevcut müşterileri korumayı ve müşteri sayısını artırmayı hedefliyoruz. 1 Eylül’de sezona indirimle başlamak bugüne kadar yapmadığımız bir şeydi. Bankalarla yapılan anlaşmalarda tüketicinin faydasına olacak çalışmaları ön planda tuttuk. Rakiplerle müttefik olarak, ortak amaca oynuyoruz" diye konuştu. Toplam 350 markayı çatısı altında bulunduran BMD yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, krize bağlı oluşan ekonomik ortamda yeniden şekillenen perakende zincirinin yeni uygulamalarını paylaşmak için toplantı düzenleyen Akyiğit, müşterinin bugünün şartlarında gerçekten kral olduğunu söyledi.

Cirodan kira daha adil

Yeni ekonomik ortamda pazarın daralmasını, suni durgunluğu önlemek için marka ve alışveriş merkezi (AVM) yöneticileriyle sürekli görüştüklerini vurgulayan Akyiğit şunları söyledi: "Yeni ekonomik ortamda markaların AVM’lere ciro üzerinden kira ödemesi adil olacaktır. Buna sıcak bakan AVM’ler var. AVM’ler ile uzlaşma ve uygun koşulların sağlanması çabasındayız. Bazı AVM’ler kira için kuru sabitledi. Carousel 1.25 dolar, Nautilus 1.400 dolar, Korupark 1.80 Euro’dan kuru sabitledi. "Akyiğit, küresel kriz nedeniyle çok sayıda AVM projesinin ertelendiğini veya iptal edildiğini, bundan sonra her AVM’de yer alma çabasında olmadıklarını, rekabet koşullarının sunacağı kurallara uyan AVM’lerde olacaklarını söyledi. BMD Başkan Yardımcısı ve Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez ise kriz ortamında işten çıkarmaların en son başvurdukları yol olduğunu vurgularken, kapasite ve istihdamı korumaya çalıştıklarını söyledi. Çok zor durumda kalındığında mecburen işten çıkarmaların yaşanabileceğini belirten Sönmez, bunun en son nokta olacağını, henüz o noktaya gelinmediğini dile getirdi.

Üretim yeniden Türkiye’ye kayacak

GLOBAL kriz sonrasında döviz kurunun yükselmesinin yurtdışında üretim yaptırmayı cazip olmaktan çıkardığını belirten Ekrem Akyiğit, "Kurda yaşanan yüzde 30-40’lık artış Uzakdoğu’da üretim yaptırmanın avantajını ortadan kaldırdı. Benim şirketim Collezione’nin de aralarında bulunduğu bir çok kuruluş üretimini Uzakdoğu’dan Türkiye’ye kaydırmaya başladı" dedi. Bu nedenle birkaç yıl önce kurdukları ancak üretim yapmadıkları Kırklareli’deki fabrikayı yeniden faaliyete geçireceklerini ifade eden Akyiğit, yurtiçinde üretim yapmanın ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağını anlattı.

hurriyet