Koç Holding’in Ramenka’daki yüzde 50 hissesini 542.5 milyon dolara devralan Enka, Rusya’daki tüm Ramstore’ların tek sahibi olmasının ardından satış adımlarını hızlandırdı.

Koç Grubu’ndan geçen yıl devraldığı mağazaların 14’ünü Fransız Auchan Grubu’na satan Enka, Rusya’daki 18 mağazasını daha satışa çıkardı. Rusya’da yayınlanan Kommersant Gazetesi’nde yer alan habere göre, mağazaların satış işlemlerini Bank Societe General Vostok (BSGV) yürütecek. Bankanın 9 Rus ve batılı gayrimenkul şirketine Ramstore mağazalarının mal varlıkları ile ilgili teklif götürdüğü belirtiliyor. Bankanın teklif götürdüğü şirketler arasında Billa, O’key, Sedmoy Kontinent ve Mosmart gibi zincir mağazalar yer alıyor.

Sözleşmesi biten kapatılacak

Rusya’daki 18 Ramstore’un 7’si kendisine ait toplam 20.6 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. Diğer 11 mağazanın faaliyet gösterdiği toplam 27 bin metrekarelik alan ise kiralık. Gazetenin haberine göre, Enka Moskova’daki sözkonusu 18 mağazanın satışının ardından, farklı yerlerde bulunan 10’dan fazla mağazayı da kira sözleşmesinin bitmesinin ardından kapatacak.

Koç’un hissesini almıştı

Enka ile Koç Holding’in 1997 yılında kurdukları Ramstore’lar Rusya halkını ilk modern marketlerle tanıştırdı. Daha sonra birçok uluslararası perakende devinin piyasaya girerek, rekabeti artırmıştı. Enka geçen yıl yüzde 50’lik hissesini Koç Grubu’ndan 542.5 milyon dolara devralmıştı. Satış açıklamasında Ramenka’nın toplam şirket değerinin 1 milyar 365 milyon dolar olarak belirlendiği belirtilmişti. Koç Holding’in Ramenka’daki payını devralmasının ardından Rusya’daki tüm Ramstore’ların tek sahibi olan Enka, satış adımlarını hızlandırmıştı.

Amos’u Fransızlara sattı

Ramenka’nın 54 mağazalık perakende bölümünü elden çıkaracağını açıklamasının ardından Enka, Rusya’daki 14 Ramstore’u işleten Amos B.V. şirketini 181 milyon Euro’ya Fransız Auchan Grubu’na satmıştı. Fransız süpermarket grubu Auchan, Enka’nın Rusya’da sahibi olduğu 14 Ramstore’un işletmesini yapıyor. Sözkonusu hipermarketlerin 9’u Moskova’da.

Rus tüketicisini hipermarketle tanıştırdı

KOÇ Holding ve Enka Holding, Rus tüketicisini hipermarket ve alışveriş merkezi (AVM) formatı ile tanıştıran ilk şirket olan Ramenka’yı 1997 yıyında kurmuştu. Migros Türk T.A.Ş ile Enka İnşaat bu şirketi 1997’de eşit ortaklık temelinde kurdu. Kuruluşundan bu yana hızla büyüyen Ramenka, alışveriş merkezi, hipermarket ve süpermarket olmak üzere toplam 54 mağazaya sahipti. Bugüne kadar yaptığı 512 milyon dolara varan yatırımı ile Ramenka, sektördeki en büyük şirketler arasında yer alıyordu.


hurriyet