İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) düzenleyeceği 7’nci Sanayi Kongresi hakkında bilgi vermek için düzenlediği toplantıda, ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yapan İSO Başkanı Tanıl Küçük, şunları söyledi:

Türkiye ekonomisinde zaten işsizlik, cari açık rekabet gücü ile ilgili sıkıntılar vardı. Şimdi küresel krizin etkisiyle bu sıkıntıların daha da derinleşme eğilimine girdiğini görüyoruz. Sert rüzgarlar doğal olarak ekonomiyi olumsuz etkileyecektir. Türkiye ekonomisi zor bir döneme girmek üzere, hatta girdi bile.

En son açıklanan sanayi üretimi verileri, çanların çaldığını gösteriyor. Mevcut veriler 2008’in üçüncü çeyreğinde 27 çeyrek sonra ilk defa negatif büyüme ile karşılaşacağımızı ortaya koyuyor.

Bu olumsuz seyri tümüyle küresel krize bağlamak yanlış. Sıkıntılar zaten vardı, küresel kriz bunları daha da derinleştirdi. Dünya ekonomileri küresel krize karşı peş peşe önlem paketleri devreye sokarken, Türkiye ’ince eleyip sık dokuyoruz’ diyerek yine yavaş kalıyor. Süratle önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki aylarda daha olumsuz gelişmeler gündeme gelebilecek ve o dönemden sonra devreye girecek önlem paketlerinden fayda da sağlanamayacak.

hurriyet