İki ay önce 100’üncü yaş gününü kutlayan General Motors’un (GM) hisseleri 2.92 dolar ile 65 yılın en düşük seviyesine indi.

Operasyonlarını sürdürebilmek için nakit rezervinden her ay ortalama 2 milyar dolar silinen şirket Ocak ayından itibaren 10 milyar dolara gerilemesi beklenen nakit ile uzun süre ayakta kalamayacağını açıkladı. Bunun üzerine ABD kongresindeki Demokrat senatörler önümüzdeki hafta Detroit’i destekleme konusundaki baskıları artırma kararı aldı. Barack Obama ise çalışma arkadaşlarına, "Ben Başkanlık koltuğuna oturmadan bu sektöre nasıl katkıda bulunabileceğimizin yolunu bulun" dedi.

İlk ciddi sınav

Obama şu an yetkileri eline almamış olmasına karşın Beyaz Saray’a sektörün kurtarılması konusunda basskı yapıyor. Obama ayrıca ABD Merkez Bankası (FED) ve Hazine ile de dirsek temasını sürdürüyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de otomotiv endüstrisinin finans kurumlarının yararlanması için oluşturulan fondan fadalanabilmesi için bir tasarı açıkladı. Obama Detroit’te yaşanan krizi liderliğinin ilk ciddi sınavı olarak görüyor. Bunda da başını Birleşik Atomotiv Çalışanları derneği olmak üzere sendikalardan aldığı destek büyük rol oynuyor.

Sınırlama talebi

Beyaz Saray şimdilik otomobil endüstrisine kurtarma kapılarını kapatmış değil. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto’ya göre Sorunlu Varlıkların Korunması Prıogramı (TARP)şu an için otomotiv sektörünü kurtaracak durumda değil. Ancak, Frato kongrenin kanunu değiştirmesi durumunda da bu durumun tamamen değişebileceğini ifade ediyor. Demokratların bu firmalardaki üst düzey yönetici maaşlarının da tıpkı finans kurumlarında olduğpu gibi kısıtlanmasını talep wettiği belirtiliyor. Obama’nın alınacak fonlar ile sektörün yeşil ve temiz enerji kullanan modellerde yoğunlaşmasını da ön şart olarak öne süreceği öngörülüyor.

American Express 3.5 milyar dolar yardım istedi

AZALAN tüketici harcamaları nedeniyle zor bir dönem geçiren American Express, ABD hükümetinin kurtarma paketinden yararlanmak ve 3.5 milyar dolarlık yardım almak istediğini açıkladı. Krizde devlet yardımı isteyen ilk kart şirketi olan American Express henüz resmöi bir başvuruda bulunmadı. Ancak şirket en iyi müşterilerin bile yavaş yavaş harcama kısma yoluna gittiğini belirtti. American Express’in rakibi konumundaki Visa ve Mastercard’ın ise finansal kurum statüsü taşımadığı ve hazinenin Sorunlu Vzarlıkların Korunması (TARP) programından yararlanamayacağı belirtildi.

E-ticaret zinciri Best Buy’da zorda

ABD’nin elektronik ürünler alanında birinci büyük mağaza zinciri Best Buy, mali krizin tüketici talebini azaltması nedeniyle 2009’daki kazançlarının tahmin ettiklerinin altına düşeceğini belirtti. Türkiye’de Mynet ile işbirliğine giden şirket, belirsizlik ortamında 2009 yılında mağazalardaki satışlarının yüzde 1-8 arasında düşebileceğini tahmin ettiğini açıkladı. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Brian Dunn, Amerikalıların harcamalarını azalttıklarını ve şirketlerinin bu durumdan etkilendiğini belirtti.

Merrill Lynch: 1929 gibi derin bir düşüş yaşıyoruz

ULUSLARARASI yatırım bankası Merrill Lynch CEO’su John Thain, küresel ekonominin 1929’daki Büyük Buhran’la boy ölçüşebilecek kadar derin bir düşüşle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. John Thain, mevcut durumun 1987, 1998 ve 2001’deki yavaşlamayla karşılaştırılamayacağını ifade etti. Öte yandan Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, finans sektörünün zorluklarla karşı karşıya olduğu bir ortamda Goldman Sachs’ın kendisini iyi konumlandırdığını kaydetti. Sachs, ticari bankaya dönüşmenin stratejilerini değiştirmediğini belirtti.

DÜNYADA KRİZ GÜNLÜĞÜ

ING: Hollandalı ING tarihinde ilk kez zarar açıkladı. Dünyanın en büyük 20 mali grubundan biri olan ING üçüncü çeyreği 478 milyon Euro zarar ile kapadı. Şirket bir yıl önce aynı dönemde 1.1 milyar Euro kár etmişti.

İNGİLİZ Financial Times gazetesinde dün yer alan bir haberde Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) İzlanda’nın istediği krediyi onaylamayı geciktirdiği belirtildi. LAS VEGAS: Kumarhaneler Kralı ve Las Vegas Sands Corp’un en büyük hissedarı Sheldon Adelson değeri bir yılda 30 milyar dolar eriyen şirketten büyük zarar etti. Adelson bunun üzerine hisselerinin bir kısmını satma kararı aldı.

DÜNYA BANKASI: Gelişmekte olan ülkelere önümüzdeki 3 yıl boyunca 100 milyar dolar kredi vereceğini öngördü.

ÇİN: Bank of China’nın Lloyds’a geçme sürecinde olan HBOS’a teklif verebileceği belirtildi.

İTALYA«nın en büyük bankası UniCredit«in kárı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 düştü. UniCredit, üçüncü çeyrekte 551 milyon Euro kár elde etti.

hurriyet