Kadın giyim markası Herry’nin sahibi Selami Sarı, alışveriş merkezlerinin sabahları bir saat geç açılıp, akşamları bir saat erken kapanarak sadece elektrikten yılda 1 milyar YTL tasarruf edeceğini söyledi. Sarı, "Cadde mağazaları da sabahları bir saat geç açıp, biraz daha uyuyarak bir yılda yapılacak tasarrufu 3 milyar YTL’ye çıkarabilir. 10 yılda bu 30 milyar YTL’ye ulaşır" dedi.

BAKIRKÖY’
de küçük bir dükkanda 20 yıl önce başlayan macerasında bugün 47 mağaza ve 30 milyon dolara yaklaşan ciroya sahip kadın giyim markası Herry’nin cin fikirli patronu perakendede sadece yatarak 10 yılda 30 milyar YTL tasarruf sağlayacak bir öneri getirdi. Kira giderlerinin yüksekliği nedeniyle esnafın kazan kaldırdığı alışveriş merkezlerinin (AVM) yılda sadece enerjiden 1 milyar YTL tasarruf edebilecekleri uygulamayı Herry Yönetim Kurulu Başkanı Selami Sarı şöyle anlattı: "Sabahları AVM’ler 10.00 yerine 11.00’de açılsın. Akşamları da 22.00 yerine 21.00’de kapansın. Bu iki saat yılda 1 milyar YTL enerji tasarrufu sağlar. Cadde mağazaları da sabahları bir saat geç açarsak yılda 2 milyar YTL tasarruf edilir. Bu yılda 3 milyar YTL, 10 yılda 30 milyar YTL yapar. Düşünün sadece yatarak tasarruf edeceğiz. Bizim gibi yoksul, enerji ihtiyacının yüzde 72’sini dışarıdan karşılayan bir ülke için bu çok büyük bir para."

Ülke durmuş, trafik var

AVM’lerin bir saat geç açılıp bir saat erken kapanmasıyla, perakende sektöründe çalışanların aileleriyle daha çok vakit geçireceğini, hem iş yerinde hem evinde daha kaliteli zaman geçirip, daha verimli olacağını belirten Sarı, uygulamanın trafik problemine de katkı sağlayacağını söyledi. Eczane örneği veren Sarı, "Eczaneler akşam 19.00’da kapanıyor. İlaçsız kalan bir kimse duydunuz mu? Ülke durmuş, kimse iş yapmıyor ama trafik var. Hiç olmazsa evde otursun, trafik azalsın" dedi.

Satışın yüzde 2.5’i

AVM’lerdeki satışın sadece yüzde 2.5’inin sabah ilk ve akşam son satte gerçekleştiğini hatırlatan Sarı, 24 saat açık tutulsa bile AVM’lerin yapacağı cironun belli olduğunu, insanların ihtiyaçları kadar satın aldığını söyledi. Sarı, önerdiği gibi AVM’lerin geç açılıp, erken kapanmasının satışlarda bir gerilemeye neden olmayacağını da savundu.

Galleria mertliği bozdu

Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria açılana kadar pazar günlerinin tatil olduğunu, hafta içi dükkanların saat 19.00’da kapandığını anımsatan Sarı, "Bir nevi Galleria açıldı mertlik bozuldu. Herkes biribirine bakıp, rekabetten mağazaları açık tutmaya başladı. Mağazalar iki saat eksik açık kalsa, perakende sektöründe çalışanlar da gazete okur, memleket meselelerini takip eder. İşin tasarrufun yanında getirdiği önemli sosyal yanları da var" diye konuştu.

500 bin turisti alışverişe çekelim

AVM sahipleri ile BMD konseyinin bugün bir kahvaltıda bir araya geleceğini belirten Orka Group Başkanı Süleyman Orakçıoğlu şu açıklamayı yaptı: "Burada birbirine karşı taraflar olmamalı. Herkes aynı gemide. Forum Trabzon işin kontrolden çıkmasına bir örnek. 2009 sonuna kadar yüzde 30-40 kira indirimi ya da cirodan pay hangisi mantıklıysa uygulanır. Fedakarlık yapılır. İki saat uçuş uzaklığında 400 milyon nüfus var. Bunlar krizden en az etkilenen kesim. Yaklaşan Kurban Bayramı ve Noel için TİM, Dış Ticaret Bakanlığı, THY ve dernekler bir araya gelip en az 500 bin turist getirmeliyiz. ’Türkiye’ye gelin etiketin yarısını ödeyin’ kampanyası yapsak 2-3 milyar dolarlık ek ciro elde ederiz."

Evdeki hesap alışveriş merkezine hiç uymadı

1989 yılında Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi (AVM) Galleria’nın açılmasına öncülük eden Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, "Anormal bir AVM arzı oldu. Kaldırır mı kaldırmaz mı bakılmadı. Her açılan öbürünün işini kesti. Piyasa oturmadan büyüdü. Bunlar açılırken perakendeciler açılan her yere hücum ettiler. Şimdi herkes bağırıyor. Evdeki hesap alışveriş merkezine uymadı" diye konuştu. Bayraktar, her AVM’nin ve markanın gerçeğinin farklı olduğunu söyledi.

Forum Trabzon’da mağazalar açıldı

FORUM Trabzon’da, kiraların düşürülmesini isteyen 82 mağaza sahibinin 10-11 Kasım’da yaptığı 2 günlük kepenk kapatma eylemi çarşamba günü sona erdi. Multi Turkmall’un CEO’su Levent Eyüboğlu pazartesi günü Trabzon’a giderek, eylemci mağaza sahiplerinin kurduğu Platforum Derneği’ne bir teklifte bulunduğunu söyledi. Adana Galleria’nın eski genel müdürü Ahmet İşleker, sorunun uzaktan yönetimden kaynaklandığını söyledi

Kanyon teklifi değerlendiriyor

TMd’nin ilk görüştüğü alışveriş merkezi alışveriş merkezi Kanyon ise şu açıklamayı yaptı: "Kanyon’un halka açık iki kuruluşa (İş GYO ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi) ait olması nedeniyle, stratejik kararların yönetim kurulu tarafından alınması gerekiyor. Yönetim kurulumuz önümüzdeki hafta yapacağı mutad toplantısında TMd’nin sözkonusu talebini karara bağlayacak." Kanyon’un TMd’den gelen teklife sıcak baktığı öğrenildi.

İşler düzelince kim cirosunu paylaşır

TESCİLLİ Markalar Derneği (TMd) Başkanı Selçuk Güzenge cirodan kira vermenin söylendiği gibi adil bir uygulama olmadığını, ancak sıkıntılı dönemlerde markaları rahatlatmak için yapılabileceğini belirterek "Yarın işler düzelince marka ister mi cirosunu paylaşmak? Geçiş döneminde 6-7 ay uygulanabilir o kadar. Asıl sorun genel giderler" dedi. Güzenge, sektörün birlikte hareket etmesi için Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’ni (AMPD) toplantıya çağırdıklarını da söyledi.


hurriyet