Emekli maaşı düşmeyecek


Emekli maaşları yüzde 35'den az olmayacak.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, çalışanlara, "Müsterih olun." çağrısında bulunurken, "Emekli maaşları yüzde 35'den az olacak 212 YTL olacak gibi tamamen yanlış bilgilendirmelere asla itibar etmesinler." dedi.

Sosyal Güvenlik Reformu ile emekli maaşlarında düşüşe neden olacak bir düzenleme getirmediklerini vurgulayan Acar, uygulamanın özünü şöyle açıkladı: "Prim ödeme gün sayılarını tamamlayamayan ancak yaşı dolduranlar, malül durumda olanlar, özürlüler için bağlanan emekli maaşlarının asgari ücretin yüzde 35'ten az olamayacağı düzenlemesini getirdik. Ancak bunu bütün emeklilerin maaşlarının asgari ücretin yüzde 35 olacağını söylemek son derece yanlış."

SGK Başkanı Fatih Acar, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın getirdiği yeniliklerle ilgili Cihan Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu. Emekli maaşlarıyla ilgili kamuoyunda yanlış bilgilendirmeler yapıldığını dile getiren Acar, "Vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Asla tedirgin olmalarını gerektiren bir durum söz konusu değil." dedi.

Reformla çok önemli açılımlar getirdiklerini aktaran Acar, emekli maaşlarında geriye gidiş anlamında bir durumun bulunmadığını ifade etti. Başkan, çalışma hayatına yasa öncesinde girenlerle yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra çalışmaya başlayanlar arasında bir farklılık olacağını anlattı ve, "Emekli olmuş kişilerle ilgili emekli maaşlarının düşmesiyle ilgili bir durum söz konusu değil. Yasanın kabulünden önceki dönemde çalışanlar olduğu için o dönemdeki çalışmalarla yasanın yürürlüğe girdikten sonraki çalışmaların ikisinin bir arada değerlendirileceği emekli maaşlarının buna göre belirleneceği bir sistem var. Bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra sistem içine girmişseniz değişiklikler söz konusu olabilir." diye konuştu.

ensonhaber