Kısa çalışma ödeneği isteyen olmadı


Ekonomik kriz ve zorunluluktan dolayı Kısa Çalışma Ödeneği için müracaat eden olmadı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Şu ana kadar 'Biz ekonomik kriz ve zorunluluktan dolayı Kısa Çalışma Ödeneği'nden istifade etmek istiyoruz' diye müracaat eden işveren yok'' dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işsizlik sigortasından yararlanma yararlanma koşullarının işçi lehine iyileştirilmesi ve fonla ilgili diğer tüm beklentilerin krizle bağlantılı olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Çelik, şunları söyledi:

''Bu sürecin krizle orantılı yürütülmesinden yanayım. Türkiye imkanlarını, işçi, işveren, kamu tüm tasarruflarını krizle orantılı değerlendirmek durumunda. Bunları kalıcı bir şekilde ele almak, şu süreç itibariyle doğru değildir. Ama kriz çerçevesinde işçimizin, işverenimizin ne şekilde sahiplenilmesi gerekiyorsa yapılacaktır. Burada ayrım da söz konusu değildir. İstihdamı korumak esastır bakanlığımız açısından. Çünkü bir istihdam var ve bunu korumak zorunluluğundayız. Ama bunun kriz neticesinde çok büyük bir darbe alması, devletin tüm imkanlarının devreye girmesini gerekli kılar. Konunun bu şekilde değerlendirilmesinin doğru olacağı inancındayım.''

Küresel finansal kriz sonrasında işverenlerden ''Kısa Çalışma Ödeneği''nden yararlanma konusunda başvuru almadıklarını ifade eden Çelik, ''Önceden devam eden ödemeler var. Bazıları TMSF ile bağlantılı sorunlar. Şu ana kadar 'Biz ekonomik kriz ve zorunluluktan dolayı kısa çalışma ödeneğinden istifade etmek istiyoruz' diye bir müracaat yok'' diye konuştu.


AİHM'İN MEMUR SENDİKACILIĞIYLA İLGİLİ KARARI
Çelik, ''memur sendikalarına toplu sözleşme yolunu açtı'' şeklinde değerlendirilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına ilişkin de kararın içeriğini henüz değerlendirme imkanları olmadığını, basına yansıdığı şekliyle bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Kamu çalışanlarının sendikal haklarıyla ilgili bazı adımların atılmasından yana olduklarını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

''Bakanlık olarak yürüttüğümüz çalışmalar, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile ilgili bazı iyileştirmeler var. Ama memurlara toplu iş sözleşmesi hakkı tanınmasına ilişkin taleplerle ilgili Kamu Personel Rejimi ile bağlantı söz konusu. Burada işçi-memur ayrımını kaldırıp, mesela iş sağlığı ve güvenliğinde tüm çalışanları nasıl yapıyorsak, Anayasa değişikliğiyle 'çalışanlar' diye bir kavram altına, tüm çalışanları almak ve o çerçevede haklarını savunmaları durumuna getirmek gibi bir düşüncemiz var.

Konfederasyon temsilcileri Sayın Başbakanımızla görüştüler, biz de görüşüyoruz. Sendikal hakların genişlemesiyle ilgili taleplere biz de sıcak bakıyoruz. Fakat bunlar, tümü dünya için Türkiye için endüstriyel ilişkilerin normal döneminde konuşulan şeyler. Şu anda iş güvencesinin çok önem arz ettiği bir ortamda en önemli hak, iş güvencesinin sağlanmasıdır. İş güvencesini sağlama mücadelesi verilirken, başka haklar konuşulmasın anlamında söylemiyorum ama bu konular biraz daha gündemin ikinci, üçüncü sırasında yer alıyor. Birinci sırada iş güvencesi, iş sahibi olan vatandaşların işini kaybetmemesi mücadelesi noktasındayız. Bunları önümüzdeki süreçte rahat olarak konuşabileceğiz. Geçen hafta bazı memur sendikaları geldiler, ziyaret ettiler, görüşmelerimizi yaptık. Memur çalışmaları iki bakanlığı ilgilendirdiği için ilgili Devlet Bakanımızla da bu konuları görüşüp yapılabilecek neyse bazı adımların atılmasından yanayız.'' (AA)


ensonhaber