Doğalgaz fiyatları düşecek


Rus büyükelçi doğalgaz fiyatlarının düşeceğini söyledi, umut verdi.Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Akıncı, gümrüklerde yaşanan sıkıntıya dikkat çekerek, "Adı konulmamış bir ambargo uygulanıyor" eleştirisini yaptı.

Ankara'daki Rus Büyükelçi İvanovsky ise cevaben gümrüklerde bugün itibariyle yeni uygulamanın başladığını söyleyerek, "Protokolün işlemleri kolaylaştırıcı yönü bugün başladı. Önümüzdeki günlerde sorun çıkması durumunda bize bilgi verin" dedi. İvanovsky ayrıca Rus gazında tedarikte azalma olmayacağı ama fiyatın düşeceğini de bildirdi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovsky ve Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı Türkiye Müteahhitler Birliği'nin 'Gündem 2008' adlı toplantısında katılarak, iki ülke arasındaki mevcut ekonomik ve siyasi ilişkileri değerlendirdi.

BİZE KARŞI AMBARGO UYGULANIYOR
Büyükelçi Akıncı, gümrük sorununun ciddiyetine vurgu yaparak, "Bize karşı adı konmayan bir ambargo uygulanıyor. Gazprom'un işini yapan firma bile mallarını taşımakta zorluk çekiyor. Bunu izah etmek mümkün değil" diye tepkisini koydu. Akıncı gümrük müdürlükleri arasında imzalanan protokolü de hatırlatarak, uygulamada çözüm beklendiğinin altını çizdi.

Akıncı ayrıca 4 Türk şirketinin Soçi Kış Olimpiyatları kapsamında işler almaya başladığını ve önümüzdeki ay Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Moskova'ya gideceğini kaydetti.

Rus elçi: "Sorunu çözdük, problem çıkarsa bize başvurun"
Eleştirilerin ardından söz alan Rus Büyükelçi İvanovsky ise, "Yatırımların cazibesini arttırmak için ticari engellemeler kaldırılacak" dedi. Gümrük protokolünün bugün itibariyle yürürlüğe girdiğini kaydeden İvanovsky, "Rusya'nın sınırlarında gördüğümüz bu gümrük tıkanıklıkları konusunda ümit var etmek istiyorum. Sorunun bugünlerde halledileceğini umuyorum. Gümrük idareleri arasında 2 ay önce protokol imzalandı. Türkiye ve Rusya kendi iç hazırlıklarını tamamladı. Cuma günü Türkiye'den konuya ilişkin gelen notayı aldık ve cevap verdik. Ciddi olarak protokolün işlemleri kolaylaştırıcı yönü bugün başladı. Önümüzdeki günlerde sorun çıkması durumunda bize bilgi verin. Kayıt altına alacak ve sorunu çözmek için çaba harcayacağız. Diplomatik ve gümrük idareleri olarak bu konuta birlikte ne yapmak mümkünse yapılacaktır" diye konuştu.

Doğalgaz fiyatı düşecek
Bu kış doğalgaz arzında azalma olmayacağını ve fiyatların düşeceğini bildiren İvanovsky, "Rusya kontratlarda vaat ettiği gaz hacmini temin etmeye hazırdır. Önceden belirlenmiş formüle göre tedarik yapılacak ve gaz fiyatı düşecektir. Petrol fiyatındaki düşüşe orantılı olarak gaz fiyatlarına yansıyacak" dedi.

ensonhaber