KOBİ'lere müjde


KOBİ'lere 350 milyon YTL kredi kullandırılacakSanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını söyledi.

Bakan Çağlayan, düzenlendiği basın toplantısında, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere yönelik destek kredi paketini açıkladı.

Çağlayan, KOSGEB'in 2008 yılı bütçesindeki kalemlerden yapılan aktarmalar ve kredi programlarının bakiyelerinden oluşturulan bir kaynakla, İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlarla KOBİ'lere Yönelik Sıfır Faizli İstihdam Endeksli Cansuyu Kredisi Desteği Programını başlattıklarını bildirdi.

KRİZ VERİMLİLİK KAYNAKLI DEĞİL
Küresel finans krizine de değinen Çağlayan, bu krizin bugüne kadar yaratılan değerin tamamının üretim ya da verimlilik kaynaklı bir değer olmadığını özellikle gösterdiğini ifade etti.

"Hepimiz bugün yaratılan değerin desteğini ve kaynağını sorgulamaya başladık" diyen Çağlayan, bu krizle birlikte ekonominin sadece ekranlardaki rakamlardan ibaret olmadığının çok net anlaşıldığını belirtti. Çağlayan, şöyle devam etti: "Dünyada ve Türkiye'de bugüne kadar yaşanan en büyük yanılgı (finans sistemi, bankacılık sistemi, borsa iyiyse ekonomi de iyidir) şeklindeki bakış açısıydı.
Dünyadaki finansal sistemin üzerindeki örtü açılınca anladık ki ekonomilerde gerçek olan kalıcı olan tek şey, istikrarlı, çevreye ve emeğe saygılı, yenilikçi üretimdir. Yani bizzat reel sektördür. İşte bu nedenledir ki biz de hükümet olarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak reel sektörümüze destek enstrümanlarımızı bir bir uygulamaya koyuyoruz."

SIFIR FAİZLİ KREDİ
Bakan Çağlayan, Esnaf ve Sanatkar Destek Kredi Programıyla da imalatçı esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli cansuyu kredisi verildiğini, bu programa 17 Kasım 2008 itibariyle yapılan 6 bin 297 başvurudan kredisi onaylanan 5 bin 853 imalatçı esnaf ve sanatkara 148 milyon YTL kredi kullandırıldığını bildirdi.

Bu kredilerin sıfır faizli, 18 ay vadeli ve ilk 6 ayı geri ödemesiz olduğunu yineleyen Bakan Çağlayan, söz konusu uygulamanın Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu, ilk kez esnaf ve sanatkara faizsiz kredi verildiğini söyledi.

Küresel krizin tartışılmaya başlandığı ilk günlerde ihracatçı KOBİ'lere de finansman ihtiyaçlarını karşılamaları için yine sıfır faizli ihracat destek kredisi uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Çağlayan, 17 Kasım 2008 itibariyle bu desteğe 4 bin 235 ihracatçı KOBİ'nin başvurduğunu, 349 milyon dolarlık kredi talebinde bulunan 3 bin 584 KOBİ'nin işleminin de onaylandığını kaydetti.(mynet)

ensonhaber