Doğal Gazı En Pahalı Kullanan İki Şehir


Hangi şehir doğalgazı kaç lira üzerinden yakıyor? İşte listesi.
Doğalgaz fiyatına yıl başından buyana yapılan zamlarla yüzde 73.3 oranında arttı. Verilere göre, Türkiye’de en pahalı doğalgazı Ankara ve İstanbul kullanıyor. İstanbul’da 1 metreküp doğalgazın KDV’li satış fiyatı 1.08 YTL’ye geliyor. Ankara’da ise bu rakam 1.10 YTL’yi buluyor. Ancak diğer illerle kıyaslandığında İstanbul ve Ankara tüketicisinin doğalgazı neredeyse iki katı fiyatı kullandığı ortaya çıkıyor.

KÂRIMIZ 9 YKR

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, dün DOSİDER tarafından düzenlenen toplantıda, İstanbul’un yüksek fiyattan doğalgaz kullanımının maliyetlerden kaynaklandığını söyledi. Aslan, “Biz maliyetlerimizi belirleyip fiyatı EPDK’ya gönderiyoruz. EPDK’da bize 9 YKr’lik bir kâra izin veriyoruz. Dolayısıyla bizim fiyatlarda fazla bir etkimiz yok” dedi.

Gazetecilerin “Diğer illerdeki yeni yatırımlar yapılıyor, bazı şirketler hiç kâr almadan doğalgazı satacak. İstanbul ise yatırımları tamamlamasına karşın maliyetin çok yüksek değil mi?” sorusuna Arslan, “Yatırımlarımız durmuş değil. Bu yüzden maliyetler yüksek. Zaten doğalgaz hala en ucuz yakıt. 100 metkerakelik bir ev için yıllık bin 428 YTL doğalgaz harcama yapılırken, kömür ve tüple bu rakam 2.448 YTL’ye çıkıyor” diye konuştu.

KULLANIM DÜŞÜYOR

Son yapılan zamlardan sonra sözleşmesini iptal eden abonelerin bulunmadığını da vurgulayan Aslan, doğalgaz tüketiminde azalmalar olduğunu, ancak bunda tüketiciların tasarrufa yönelmesinden kaynaklandığını söyledi. Aslan, “Aylık doğalgaz tüketimi bin 500 metreküpten bin 200 metreküp civarlarına geriledi” şeklinde konuştu.
aktifhaber