AVM'ler ucuzlukta outlet'leri solladı


Firmaların ayakta durabilmek için zararına satış yapıyor.Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, perakende sektörünün piyasadaki durgunluğu aşmak ve tüketiciyi alışverişe yönlendirmek için indirim kampanyaları düzenlediğini hatırlatarak, ''AVM'ler ucuzlukta outlet'leri solladı'' dedi.

Karakuş yaptığı yazılı açıklamada, alışveriş merkezlerinin (AVM) fırsat merkezlerine döndüğünü belirterek, firmaların ayakta durabilmek için zararına satış yaptıklarını, birçok mağazada fiyatların, outlet'lerdeki fiyatların da altında olduğunu kaydetti.

Krizin etkisiyle son bir ayda firma cirolarının yüzde 10 ile 30 arasında düştüğüne dikkat çeken Karakuş, hazır giyimde yaşanan daralmanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Firmaların hediye çekleri ya da büyük indirimlerle satışlarını desteklemeye çalışmasına bir de AVM'lerin yaptığı kampanyaların eklendiğine işaret eden Karakuş, ''İndirim ve kampanyalarda çok sert rekabetlere tanık olmaya başladık. Artık marka mağazaların bulunduğu AVM'lerde bile ucuzun da ucuzunu bulmak mümkün. Bu durum indirimli satışlarıyla öne çıkan outlet merkezlerinin de cazibesini yitirmesine neden oluyor'' dedi.

Karakuş, firmaların ayakta kalabilmek için neredeyse bedavaya mal satmak zorunda kaldıklarına dikkat çekerek ''Böyle bir ortamda fırsat ancak tüketici açısından söz konusu olabilir'' dedi. Karakuş, bu nedenle tüketicilerin ihtiyaçlarını ertelemeyip, alışveriş için en uygun zamanın yaşandığı bu dönemi kaçırmamaları gerektiğini kaydetti.


ensonhaber