Herkes tedbirini alsın


Yeni denge 1,50'nin üzerinde olacak şekilde gözüküyor. Ona göre herkes tedbirini alacak.Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iş adamlarının döviz kurunun tabanda sabitlenmesi isteklerine karşılık, ''Bence bu dönemde biraz yükselecek, tekrar ortalarda bir yerde durur. Ama, artık yeni bir denge var. bu yeni denge de 1,50'nin üzerinde olacak şekilde gözüküyor. ona göre herkes tedbirini alacak'' dedi.

Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin işbirliğiyle düzenlenen törende, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ''Türkiye'nin 1000 Büyük İhracatçı Firması'' Listesinde yer alan Gaziantep ve bölge illerindeki 40 firma, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in katıldığı törenle ödüllendirildi.

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'nun ''ihracatçıların önünü görebilmesi için 'doların taban fiyatının sabitlenmesi' önerisini'' değerlendirdi.

Bir süre sonra dövizin kendi kendisine dengeye geleceğini belirten Tüzmen, şunları söyledi:

''Bu öneriler geliyor, bunların alternatifleri üzerinde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Ama serbest döviz kurunun seçildiği bir ortamda tabii ki yukarı doğru hareketler olduğu gibi aşağı doğru hareketler de oluyor. Aslında ilk 2003'de 1,70'den 1,60'a doğru hareketlenme başladığı zaman tutabilseydik, o zaman bugünleri çok daha rahat şekilde atlatacaktık. Bence bu dönemde biraz yükselecek, tekrar ortalarda bir yerde durur. Ama artık yeni bir denge var. Bu yeni denge de 1,50'nin üzerinde olacak şekilde gözüküyor. Ona göre herkes tedbirini alacak.''


YENİ KUR, AVANTAJ SAĞLAYACAK
İstikrarın sağlanacağını, bir süre sonra güven ortamı tekrar tesis edileceğini vurgulayan Kürşad Tüzmen, ''Ben şuna inanıyorum, dışardaki sallantılar bittikten sonra içerisi kendisini dengeleyecektir. Şu anda ihracatçının yeni kurla birkaç ay sonra ciddi şekilde kendi ürettiğimiz ara malla ihracata katkıda bulunduğu dönemi yaşayacağız. Kurlar da bu şekilde gittiği zaman bize avantaj sağlayacak, tekrar ihracatta başarılı günlerimize döneceğiz'' diye konuştu.

Bütün ülkelerin çok ciddi düştüğüne, büyüme oranlarının eksilerde olduğuna dikkati çeken Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin artı büyümeyle devam ettiğini, ihracatının 2008 yılında 125 milyar doların üstüne çıkacağını vurguladı.

Tüzmen, ''2009-2010 yine zor yıllarımız olacaktır, ondan sonra da tekrar 2023'e kadar ihracat hedefini gerçekleştirecek çalışmalarla inşallah 500 milyar doları göreceğiz'' dedi.


ÜLKE, İHRACATÇILAR SAYESİNDE AYAKTA DURUYOR
Bakan Tüzmen, hükümetin ekonomi tedbiri paketini açıklayacağının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

''Bizim için önemli olan Eximbank kaynaklarının artırılması, Destekleme ve İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklarının artırılması ve ihracata verilen destek. Çünkü, ülke ihracatçılar sayesinde ayakta duruyor. Bu krizlerden bu kadar sıkıntısız şekilde şu dönemde hale geçliyorsa bu ihracatçılar sayesinde. Çünkü Türkiye'de döviz var, Türkiye 100 milyar doların üzerinde döviz getirme becerisini göstermişler. Türkiye'de 20 milyar doların üzerinde müteahhitlik dövizi getirmişler. Bunlarla ekonominin çarkları dönüyor. Esas önemli olan, ihracata, ihracata mal hazırlayan sanayiye ağırlık verilmesi. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor.'' (AA)

ensonhaber