Sabit telefonda SINIRSIZ KONUŞMA


Sabit ücretle sınırsız konuşma dönemi başlayabilir.
Türk Telekom CEO Paul Doany, sabit telefonda önümüzdeki dönemde sabit ücretin belli bir orana çıkarılmasıyla isteyen herkese sınırsız konuşma hakkı tanınabileceğini açıkladı...

Ankara İletişim Muhabirleri ile gerçekleştirdiği sohbet toplantısında konuşan Paul Doany, 2009’de internette vergilerin düşmesini beklediklerini kaydederek, “Bu durum, devletin gelirlerinde gerileme yaratmaz. Bu durum, diğer tüm internet servis sağlayıcıları (ISS) için de fırsat olacak. Biz de onlara daha avantajlı koşullar sunacağız. Bu da internet fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Vergi indirimiyle hem devletin kaynakları artacak hem de bizim diğer internet şirketlerine sunduğumuz imkanlar artacak. Onların kâr marjı artacak. Haftaya Telekomünikasyon Kurumu ile bu konuyu görüşeceğiz. Bu da rakiplerimiz olan diğer servis sağlayıcıların daha uygun fiyatlı internet sunması anlamına gelecek.

MALİYET SINIRSIZ ÜCRETTEN
Türk Telekom’un sabit telefonlardan aldığı ve eleştiri konusu olan “sabit ücret” konusunda da değerlendirmede bulunan Doany, bu ücretin fizikset hattın maliyeti karşılığında tahsil edildiğini belirtti. Doany, Avrupa’da da bütün operatörlerin hat maliyetlerini sabit ücretten karşıladığını aktararak, “Biz de maliyetimizin sabit ücretten karşılanmasını istiyoruz. O zaman müşterimize daha ucuz konuşma ücreti sunacağız. Sınırsız kullanım da bunlardan birisi olacak. Müşteri belli bir ücret ödeyecek ve yüksek konuşma süresi olan paketlerin sahibi olacak” dedi.

Krize rağmen adam aldık
İNSAN Kaynakları Başkanı Gökhan Bozkurt da kriz dönemine rağmen TT’nin eleman almaya devam ettiğini belirterek, son olarak 4 bin kişiyi işe aldıklarını söyledi. TT Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer de geçen yıl yapılan grev döneminde telekom hatlarına zarar veren çalışanlara yönelik davaların devam ettiğini belirterek, 10 çalışanın tutuklandığını ifade etti.

3G ihalesinin ertelenmesi AVEA için hiç iyi olmadı
AVEA’nın numara taşınmasında başarısız olduğuna dikkat çekilmesi üzerine Doany, “Numara taşımada kısa sürede trendleri gözlemlemek kolay değil. En fazla müşteri kaybı Vodafone’da oldu. Şu ana kadarki sonuçtan memnunuz” dedi. Doany, numara taşınmasındaki sonucun kapsama alanı sorunundan kaynaklanmadığını belirterek, Avea’nın 500 milyon dolarlık yatırım yaptığını ve şebekelerinin kırsalda da iyileştiğini söyledi.

ŞEBEKE SÜREKLİ DOLU
Doany, şebekelerinin çoğu yerde Turkcell’e yaklaştığını savunarak, “Bazı yerlerde de Turkcell’in çok az altındayız. Şebeke kalitesi değil, altyapı problemi var. Bu, Vodafone ve Avea’yı etkiliyor. 3G yatırımları sayesinde bu boşluklar dolacak. Geçen yıl yapılan 3G ihalesinin ertelenmesi Avea için iyi olmadı. İhalenin ertelenmesi gereksizdi. Avea’nın 3.5 milyon abonesi sınırsız konuşuyor. Sınırsız konuşmaların yüksek olması nedeniyle şebeke sürekli dolu oluyor. Şebeke doluluk oranını düşürmeye çalışıyoruz” dedi.

Büyüme dönemindeyiz
YATIRIM harcamaları konusunda da bilgi veren Doany, bu harcamaların 2008’in ilk 9 ayında 1 milyar YTL’ye ulaştığını söyledi. Doany, “Bizim için çok önemli bir büyüme dönemindeyiz. Yıl sonu itibarıyla da yatırım harcamalarımızın 1.7 milyar YTL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Önümüzdeki sene de altyapı yatırımlarımızın aşağı yukarı bu seviyede olmasını bekliyoruz” dedi.

(Akşam)

ensonhaber