Türkiye faiz indirdi Macaristan ayağa kalktı


Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faiz oranını indirmesi, Macaristan’da ortalığı karıştırdıTürkiye Merkez Bankası’nın dün sürpriz bir şekilde gecelik borçlanma faiz oranını indirmesi, Macaristan’da ortalığı karıştırdı.

Macaristan’daki tüm medya, Türkiye’deki sürpriz faiz indirimini flaş haber olarak verirken, ülkedeki anamuhalefet partisi olan Genç Demokratlar Partisi (Fidesz) Başkanı eski Başbakan Viktor Orban, Macaristan Merkez Bankası’nın yüzde 11,5’luk yıllık faiz oranının çok acil olarak yüzde 6’ya indirmesini sert bir dille istedi.
BEKLENTİ İÇİNE GİRDİLER
Türkiye’deki faiz oranının düşürülmesiyle birlikte, Macar politikacılar da kendi merkez bankalarından faiz indirimi yapmasını beklediklerini, tüm dünya faiz indirimine giderken Macaristan Merkez Bankası’nın ekim ayında yüzde 3’lük faiz artırımına gitmesine anlam verilemediği görüşünde birleşti.

Macaristan Başbakanı Ferenc Gyurcsany ise durgunluğun asıl şimdi yaşayacağını, krizin 1 ya da 1,5 yıl sürebileceğini açıkladı.


İMKB GÜNÜ BÜYÜK DÜŞÜŞLE KAPATTI

Dün ABD Dow Jones Sanayi Endeksi ABD Merkez Bankası'ndan (FED) gelen deflasyon endişelerini artırıcı açıklamalar, finans ve otomotiv sektörünün yanı sıra emtia ve tüketici odaklı şirketlerin hisselerinde yoğunlaşan ve Citigroup'un liderliğinde gerçekleşen satışlarla 8.000 puanın altına inerken, kapanış teknik seviyelerin kırılmasının da etkisiyle günü yüzde 5.07 oranında düşüşle son 5 yılın en düşük seviyesi olan 7997.28 puandan kapattı.

Resesyonun derinleştiği endişelerinin artması, deflasyon riski, hedge fonların pozisyonlarını azaltmaya devam etmesi ile riskten kaçış eğiliminin artması, YTL'nin değer kaydetmesi ve dünya borsalarındaki olumsuz görünüm İMKB'nin güne yoğun satışlarla başlamasına yol açtı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) dün akşam aldığı sürpriz faiz indirim kararı yurtiçi döviz piyasasında izlenen seyre odaklanan İMKB, IMF ile yapılacak olası anlaşmaya ilişkin beklentiler ve yurtdışı piyasalarda gözlenen toparlanma çabasının etkisiyle bir miktar tepki verdi.

ABD'de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin ardından TSİ 17:00'de açıklanacak CB Öncü Gösterge Endeksi ile Philadelphia FED Endeksi rakamının beklendiği piyasada, yurtdışı gelişmelere bağlı seyir sürdü.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), hızlı düşüşün ardından bir miktar tepki alımı ile karşılaşarak, dengelenme çabasına girdi.

İlk seansta gelen yoğun satış baskısıyla 20.912 puana kadar gevşeyen Bileşik Endeks, tepki alımları ile 21.000 üzerinde tutunma çabasına girerek, ilk seansı 21.027,98 puandan, yüzde 4,11 oranında düşüşle tamamladı.

İkinci seansta tepki alımlarıyla 21.500 bölgesine yönelen Ulusal 100 Endeksi, 21.000 seviyesinin üzerinde tutunma çabasında başarılı oldu ve günü 21.228,27 puan ile (%3.20)701 puan ekside tamamladı.

İşlem hacmi birinci seansta 560.969.595 YTL, ikinci seansta 725.223.004 YTL olurken, toplam hacim


ensonhaber