Vergi indirimi beklemeyin


Maliye Bakanı Unakıtan, vergi indirimini kapsamayan bir teşvik paketi üzerinde çalıştıklarını söyledi.Maliye Bakanı Unakıtan, ekonomik önlemler paketini neredeyse nihai aşamaya getirdiklerini, ayrıca yatırımlarla ilgili olarak vergi indirimini kapsamayan bir teşvik paketi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, küresel mali krize karşı uygulamaya konulacak yeni önlemler paketinin tamamlandığını söyledi. Unakıtan, paketin Başbakan Tayyip Erdoğan’a brifing verildikten sonra açıklanacağını belirtti.

Unakıtan, Türkiye-Suudi Arabistan 9. dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının açılış töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Unakıtan “IMF ile yapılacak anlaşmanın ihtiyari stand-by mı yoksa stand-by mı olacağına” ilişkin soru üzerine de Başbakan Erdoğan’ın Hindistan seyahati dönüşünde IMF ile ilgili son durumu kendisinin açıklayacağını söylediğini hatırlatarak, “O bakımdan ben, bununla ilgili şu anda herhangi bir açıklama yapmıyorum” dedi.

ÖNLEM PAKETİ AŞAĞI YUKARI TAMAM
Unakıtan, bir gazetecinin önlem paketi ile ilgili olarak “Bununla ilgili çalışmalarımızın sonuna geldik. Sayın Başbakanımız burada yokken, bu çalışmamızı aşağı yukarı tamamladık” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda brifing vereceklerini kaydeden Unakıtan, çalışmanın sonucunun da yine Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacağını bildirdi.

BENİM VERGİLERİME DOKUNMAYIN
Unakıtan, pakette Maliye Bakanlığı ve diğer ekonomik birimleri ilgilendiren tedbirlerin yer aldığını belirtirken “Vergi indirimi beklemeyin” mesajı verdi. “KDV ya da kurumlar vergisi indirimi olacak mı?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Unakıtan, yabancı ve yerli yatırımlarla büyük yatırımlara teşvik için çalışıldığını anlattı.

Unakıtan, “Benim vergilerime dokunmayın. İngiltere yaptı, o yaptı, bu yaptı diye benim vergilerle oynamayın. Çünkü Türkiye’nin mali disipline devam etmesi lazım. Bu krizin içinden çıkabilmesi için o lazım” diye konuştu.

Unakıtan başka bir soru üzerine iş aleminin önünü açmak için gerekirse sicil affını gündeme getirebileceklerini söyledi.


ensonhaber