Ermenistan Türkiye'ye elektrik verecek


Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Türkiye'ye 1 Mart'a elektrik vermeye başlayacağızMerkezi Erivan'da bulunan Arminfo ajansının haberine göre Armen Movsisyan, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye tarafında halen hazırlık çalışmalarının sürdüğünü, bu çerçevede Kars'taki elektrik altyapı bakım çalışmalarının yapıldığını" kaydetti.

Elektrik satışı konusunda Türkiye'den "Unit" firmasıyla yapılan anlaşmanın Eylül 2008'de Erivan'da imzalandığını belirten Movsisyan, elektrik nakil konusunda ülkesi tarafındaki sorunların çözüldüğünü, Türkiye tarafındaki çalışmaların da belirlenen takvim doğrultusunda devam ettiği haberinin kendine ulaştığını söyledi.

Türkiye tarafına ilk etapta yılda 1.5 milyar kilovat saat elektrik sağlanacağını dile getiren Movsisyan, daha sonra bunun 3.5 milyar kilovat saate kadar çıkmasının planlandığını kaydetti.

Türkiye-Ermenistan sınırının Yukarı Karabağ'daki işgalin devam etmesi nedeniyle kapalı olduğunu anımsatan siyasi gözlemciler ise söz konusu elektrik naklinin gerçekleşmesi durumunda insani yardım konuları dışında kapalı olan sınırın fiili olarak açıldığı anlamına geleceğine dikkati çekiyor.ensonhaber