Sıfır faizli krediye başvurular başlıyor


Küçük ve orta ölçekli işletmeleri krize karşı koruma amaçlı sıfır faizli kredi desteğine müracatlar başlıyor.Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sıfır faizli krediden 10 binin üzerinde KOBİ'nin ve imalatçı esnafın yararlanmasını beklediklerini söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Çağlayan, reel sektöre destek uygulamasından, KOBİ'lerin yanı sıra imalatçı esnaf ve sanatkarların yararlanabileceğini belirtti.

Çağlayan, KOSGEB'in sıfır faizli cansuyu desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin 26 Kasım 2008 Çarşamba gününden itibaren krediye aracılık edecek bankalara başvurması çağrısında bulundu. Krediyi talep edenlerin Ziraat, Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank, Şekerbank, TEB ve Fortisbank'a başvurmaları gerekiyor.

25 BİN YTL'DEN SONRA ÇALIŞAN BAŞINA 2 BİN YTL VERİLECEK
Çağlayan'ın verdiği bilgiye göre, sıfır faizli 350 milyon YTL'lik kredi desteği kapsamında 9 çalışanı olan KOBİ'ler ile imalatçı esnaf ve sanatkarlar 25 bin YTL'ye kadın imalatçı esnaf ve sanatkarlar 30 bin YTL'ye kadar maddi destek alabilecek. 9'dan fazla çalışanı olan KOBİ'ler ise 25 bin YTL'lik kredi tabanın üzerine çalışan başına 2 bin YTL ek destek alacak. Üst limit ise 100 bin YTL olacak.

ensonhaber