Bakan Şimşek Ahmedinejad ile görüştü


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü.20. Dönem Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantıları için Tahran'da temaslarda bulunan Mehmet Şimşek, programının son bölümünde Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile biraraya geldi. Şimşek ve beraberindeki heyeti cumhurbaşkanlığı konutundaki salonda kabul eden Ahmedinejad'ın, Şimşek ile bir süre başbaşa görüştüğü bildirildi.

Görüşmede, küresel mali kriz ve alınması gereken önlemlere ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu, iki ülkenin bu konuda yapabileceklerinin ele alındığı öğrenildi.

Ahmedinejad ve Şimşek'in, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası konularda da değerlendirmelerde bulundukları ifade edildi.

Şimşek, ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Enerji Bakanı Perviz Fettah, İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Süleymani, Ulaştırma Bakanı Hamid Behbahani ve İran Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Başkanı Muhammed Nehavendiyan ile ayrı ayrı biraraya gelmişti.

Şimşek ve beraberindeki heyetin yerel saatle 04.30'da (TSİ 03.00) Türkiye'ye hareket edecekleri öğrenildi.

AA

ensonhaber