Bakan'dan altın sektörüne FIRÇA


BANA YAMUK YAPMAYIN.ALTINIMIZ VARKEN DÖVİZE NE GEREK VAR
Maliye Bakanı Unakıtan altın sektörü temsilcilerine “Kayıtdışındasınız; ya siz kendinizi çevirin ya da ben çeviririm” derken, sektörün yanıtı “ÖTV’yi indirin, yüzde 20 ÖTV kayıtdışına itiyor” oldu.

Bu yıl ilki düzenlenen Altın Zirvesi, sektör temsilcileri ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan arasında “kayıtdışı” polemiğini ortaya çıkardı. Active Academy tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Altın Zirvesi’nin açılışında konuşan Bakan Unakıtan, kendinden önceki konuşmalarda “Elmas-pırlanta gibi kıymetli taşlardan alınan yüzde 20 ÖTV’nin sektörün en büyük sıkıntısı olduğu” yönündeki açıklamalar üzerine, “Vergi almamışım, kayıt içine almışım. Ne yapacağım ben öyle kayıt içini” dedi.

YAMUK YAPTINIZ
Endüstri hammaddesi olup da vergi alınmayan bir madde olmadığını, hurda demirden bile alındığını vurgulayan Unakıtan, sektörden alınan Varlık Vergisi’yle ilgili olarak da “Bana azıcık orada yamuk yaptınız” şeklinde konuştu. Göreve geldiğinde bu vergiyi kaldırdığını ancak sektörden karşı adım gelmeyince eski uygulamaya dönüldüğünü belirten Unakıtan, şöyle devam etti:

“Hepinizi suçlamayayım ama kayıtdışındasınız. Kendinize çeki düzen vermek mecburiyetindesiniz. Bana yamuk yapmayın. Hep beraber bu sektörü dünyanın bir numarası haline getirelim. El ele verme zamanıdır. Ya siz kendinizi çevirin ya ben sizi çevireyim. Artık otobana girelim, basalım gidelim. Siz de memnun olun, ben de memnun olayım.”

KDV MÜJDESİ
Unakıtan ayrıca, sektör temsilcilerine bir müjde vermek istediğini ifade ederek, “Altın madencileri bakımından KDV’de bir sorun vardı. O sorunu biz kanunla kaldırmıştık. Şimdi tebliğin çıkması lazım. Herhalde tebliği de 15-20 güne kalmadan çıkar” dedi. Bakan Unakıtan’a cevap ise Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer ve İDMMİB Başkanı ve Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş’tan geldi.

Cihan Kamer, altın ve mücevharat sektörüne bakış açısını eleştirerek, “Siyaset ve bürokratlar sektörümüze öcü gibi bakıyor. Ayrıca bir alışveriş merkezinde başkasına metrekaresi 30 dolar olan mağaza kirası kuyumcuya 100 dolar. Gerekçeleri ise ‘sizde para çok’.

Bilmeyenler hem siyaseti sıkıştırıyor hem kamuoyu oluşturuyor. Sonuçta büyüyen değil küçülen bir sektör haline geldik” dedi. Kamer, “Artık bizden Varlık Vergisi almayın. ÖTV’yi de satışta verelim ama hammaddeden kaldırın. Bu sorunu kökten çözelim” önerisi getirdi.

BAKANI İKNA EDERİZ
Kamer, birçok gelişmiş ülkede elmasın hammaddesinden ÖTV, KDV alınmadığını vurguladı. Kamer, “Bu yüzden herkes Dubai’ye gitti. ÖTV’si yüzde 20 olan hangi ülkede bunun borsasını kurabilirsiniz. Türkiye’de mücevher sektörü bu vergi ile büyüyemez”şeklinde konuştu.

İmam Altınbaş da, dünyanın hiçbir yerinde üretim endüstrisinin kullandığı bir hammaddeden yüzde 20 ÖTV alınmadığına ve bu oranda ÖTV uygulanarak sektörde kayıtlı çalışma yapısının ortadan kaldırıldığına dikkat çekerek, “Biz de hiç olmasın demiyoruz. Dünyadaki gibi olsun diyoruz. Sayın Bakan Unakıtan’a doğru verileri ve bilgileri vererek sanırım bunu anlatırız ve ikna ederiz”dedi.

BU KADAR ALTINIMIZ VARKEN NEDEN DÖVİZE İHTİYAÇ OLSUN?
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altının Türkiye’de takı ve tasarruf amaçlı olarak da yastık altında saklandığını, tahmininin yastık altında oldukça yüklü altınlar bulunduğu yönünde olduğunu söyledi. Unakıtan, “Türkiye’ye yastık altında altın veya kıymetli bir şey saklamak yakışmıyor. Bazen varlık içinde yokluk çekiyoruz. Şu kadar dövize ihtiyaç var. Bu kadar altınımız varken bizim niye bu kadar dövize ihtiyacımız olsun?” diye konuştu.

VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKMENİN ANLAMI YOK
Altın çıkarmayla ilgili eleştirileri de hatırlatan Bakan Unakıtan, “Yok şu usulde çıkarma... 3 adam geliyor, üstünü soyuyor, çıplak, çıkıyorlar meydana, ‘şu olacak, bu olacak’. Senin altınların altta yatarken ben bunları çıkarmazsam bu ne işe yarayacak? Yani varlık içinde yokluk çekmenin alemi yok. Servet üstünde oturuyoruz. Dışarıdan ne kadar para gelecek ona bakıyoruz” dedi.

MAĞAZALAR YAVAŞ YAVAŞ KAPANIYOR
Altın Zirvesi’nde sektör yetkilileri, vergilerin yanı sıra global krizin de sektörü etkilediğini belirttiler. Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, “İnanın takat kalmadı. Yavaş yavaş kapanmalar var. Dükkanını boşaltmış, alışveriş merkezinde bekleyenler var” derken, şöyle devam etti:

“Markalı üreticilerin ürünlerini satan mağazalar hariç, bir tane perakende mağaza şu anda altın takı ve mücevherat satışından dükkanımı çevirebiliyorum desin alnından öpeceğim.” Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş da, krizin etkisiyle ekim-kasım aylarında sektörün ihracatında yüzde 15-20 oranında ciddi bir azalma olduğunu, iç piyasada da aynı oranda bir daralma yaşandığını belirtti. Altınbaş, “Sektör olarak krizi ihracatla aşmakla ilgili çalışmalar yapıyoruz” dedi. (Bugün)

ensonhaber