İngiliz devi krize dayanamadı


Ekonomik kriz İngiliz perakende devini çökertti.


İngiltere'nin en büyük mağaza zincirlerinden biri olan Woolworths, yönetim kurulu tarafından alınan kararla 815 mağazasının yönetimini kayyuma devretti. 385 milyon sterlin borcu olan şirketin 30 bin çalışanının işi de tehlikeye girdi. 99 yıllık bir şirket olan Woolworths'ün sözcüsü gelişmeleri doğrularken, şimdilik bütün mağazalarını açık tutmayı istediklerini bildirdi. Ülkedeki diğer perakendeciler arasında ise, Woolworths mazağalarının çöküşüyle birlikte yılbaşı yaklaşırken çok büyük indirimler olabileceği kaygısı yayılıyor. Gelişmeleri değerlendiren İngiltere'nin Çalışma Bakanı Tony McNulty, işlerini kaybeden herkese yardıma hazır olduklarını belirtti. İngiltere'de bu yıl içinde 30'un üstünde perakandeci kayyuma devredildi.

İngiliz perakendeciler zorda
Öte yandan, ülkenin diğer 2 büyük perakende devi olan DSG ile Kingfisher da dün yaptıkları açıklamada ekonomik yavaşlamaya dikkat çekti. İngiltere'deki perakendeciler, tüketici harcamasındaki büyük düşüş, artan işsizlik ve ülkenin halihazırda resesyonda olduğu endişesiyle mücadele ediyor. Avrupa'nın 2. büyük elektrikli eşya perakendecisi olan ve 1200 mağazası bulunan DSG, 1984'ten yılından sonra ilk kez zarar etti. Geçen yılın aynı döneminde vergi öncesi kârı 52.4 milyon sterlin olan DSG, 18 ekimde 29.8 milyon sterlin kâr açıkladı. DSG'den Reuters'a yapılan açıklamada, mevcut ekonomik koşullar göz önüne alındığında 2009'daki iş hacminin belirsiz olduğunu ve şirketin sermayesini ve kazancını korumaya odaklandığı belirtildi.
8 ülkede 800 mağazası bulunan ve 70 binden fazla çalışanı olan ev geliştirme şirketi Kingfisher, mağaza satışlarının yüzde 5,1 oranında azaldığını, İngiltere'deki satışlarda düşüş olduğunu ve Çin'deki satışlarda ise ciddi bir azalma olduğunu kaydetti. 1 Kasım'da 176 milyon sterlin taban kârı açıklayan Kingfisher'ın icra kurulu başkanı Ian Cheshire, önlerinde sıkıntılı zamanlar olduğunu ve şirketin sermayesi ile giderlerini doğru bir şekilde idare ederek zor pazarlardaki iş hacmine odaklanacaklarını ifade etti.

(Referans)


ensonhaber