Nokia: Yolunu kaybeden eşini suçluyor
Nokia’nın araştırmasına göre, Rusya’da on kişiden biri yol sormayı flört fırsatı olarak kullanırken, Çinlilerin yarısı, yol tarifini diğer kişilere sorarak almaya yöneliyor, Asyalıların yolda kaybolmalarına getirdiği en popüler mazeret kötü hava koşulları.

Nokia’nın dünya genelinde insanların gerektiğinde nasıl yol bulduklarını incelediği araştırmasında, Londra’da dolaşan insanların, bu kentten daha büyük Bangkok ve Pekin gibi kentlerde dolaşanlardan daha fazla kaybolduğu saptandı. Araştırmaya göre, insanların yüzde 30’u kaybolduğu için, o sırada kavga eden ya da bağırarak yol tarif eden eşini suçluyor.

13 ülkede yapıldı

Araştırmaya 13 ülkeden 12 bin 500 kişi katıldı ve kendilerine yön bulma duyuları ve navigasyon alışkanlıklarıyla ilgili sorular soruldu. Araştırmadan ortaya çıkan bulgular, her on kişiden birinin (yüzde 10) Londra gibi büyük bir kentte kaybolmadan dolaşmanın imkánsız olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Gezegende en çok kaybolunan diğer kentleri ise sırasıyla Paris (yüzde 9), Bangkok (yüzde 5), Hong Kong (yüzde 5) ve Pekin (yüzde 4) izliyor. Dahası, İstanbul gibi büyük kentlerde sık sık rastlandığı ve Londra’da da üç kişiden birinin kabul ettiği gibi insanlara yanlış yol tarif edildiği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Raporda, "Kentlerin hızla büyüdüğü, yeni yapıların ve yolların yapıldığı bir ortamda insanlar artık yanlarından ayırmadıkları navigasyon cihazlarına çok daha fazla güveniyorlar. Yayalar için geliştirilen sokak sokak navigasyon özelliği, gidecekleri istikameti kolayca bulmak isteyen insanların dört elle sarılacağı bir teknoloji" değerlendirilmesi yapıldı. Araştırma 1-23 Ekim 2008 tarihleri arasında ICM tarafından 13 ülkede 12.500 katılımcıyla gerçekleştirildi.
hurriyet