Yüksek işsizlik piyasayı da daraltır
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye’nin ’kriz tecrübelerini, dışa açılmış olmanın getirdiği imkanları ve elde ettiği kamu disiplini kültürünü’ kullanarak, bu krizi negatif büyüme hızlarına düşmeden atlatabileceğini belirtti.

"Ancak siyasi hesaplardan uzak, kararlı, hızlı ve tutarlı olmak şartıyla" diyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, "2009 yılı milli gelir artışımızı yüzde 2’nin altına düşürmemeye, enflasyonumuzu da yüzde 12’lerde tutmaya gayret etmemiz lazım" dedi. TÜRKONFED’in İzmir’de düzenlediği 12’nci Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nin açılışında konuşan Yalçındağ, krizin yansımaları ile ilgili spekülatif değerlendirmeler yapıldığını, siyasi iradenin tavrının piyasada güven zaafiyeti yarattığını söyledi. Arzuhan Doğan Yalçındağ, şunları söyledi: "İçinde bulunduğumuz konjonktürel durumun giderek, hızlı bir şekilde, kötüleştiğini görüyoruz. 2008’in son çeyreğiyle 2009’un ilk iki çeyreğinde yapılan tahminler eksi kalkınma hızlarına, yani daralmaya işaret ediyor."
Ekonominin istihdam yaratma gücünün de hızla düştüğüne dikkat çeken Arzuhan Doğan Yalçındağ, rakamların tarım dışı işsizlik oranı yüzde 15’i bulacağını gösterdiğini kaydederek, "Yüksek işsizlik oranı tüketim harcamalarındaki daralmayı da beraberinde getirecek. Bu daralma döneminde, hem ekonominin çeşitli sektörleri hem de çeşitli büyüklüklerdeki firmalar farklı şekilde etkilenecek" diye konuştu.

hrryet