’Sahili selamet’e birlikte çıkacağız
Başbakan Tayyip Erdoğan, ekonomik krizle ilgili olarak, "Bu gemi hepimizin ortak gemisi, bir yerden su almaya başlarsa hep beraber batarız. Sahili selamete birlikte çıkacağız" dedi.

Türkiye Yatırım ve Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu toplantısında konuşan Erdoğan şunları söyledi:

Şahsi fırsatçılık yapmayın

Aklı selimin yolu birdir, ama ’burada bir kriz var, şahsım veya kurumum için fırsata dönüştüreyim’ dersek haksızlık olur, bunu yapmamamız lazım. Bu gemi hepimizin ortak gemisi, bir yerden su almaya başlarsa hep beraber batarız, biz bu gemiyi batırmayacağız, sahili selamete birlikte çıkacağız, olaya böyle bakacağız.

15 milyar dolar gelecek

Hükümete geldiğimiz andan itibaren küresel yatırım miktarının artırmanın çarelerini aradık, tam bir reform atmosferi içinde kararlılıkla yolumuza devam ettik. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde ise küresel krize rağmen 12.3 milyar dolar yatırım çekmeyi başardık. İnanıyorum ki bu miktar yıl son itibarıyla 15 milyar doları bulacak.

Bürokrasiden yakındı

Yatırımcı tarafından ilgili kurumlarımıza yapılan ilgili uygun müracaatlar yatırım ajansımızın devreye girmesiyle daha hızlı neticelendiriliyor. Şu anda bile biz henüz ulaşmamız gereken konuma bu alanda da ulaşmış değiliz. Hala bu tür oyalamaların olduğunu, ertelemelerin olduğunu, durmadan orta sahada top çevirenlerin olduğunu biliyorum. Bunların üzerine gitmekte kararlıyız.

hurriyet