Türkiye’de gezdim, ABD’de alışveriş merkezlerine girmek bile istemedim
Amerika'da perakende tarihi üzerinde yaptığı araştırmalarla dikkati çeken Peter Blackbird, Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin ABD’dekilerden daha güzel olduğunu savundu.

Soysal Danışmanlık’ın düzenlediği 2008 Alışveriş Merkezleri Konferansı’nda konuşan Blackbird, "Türkiye’deki alışveriş merkezleri tasarım harikası. Bu alışveriş merkezlerini gezince Amerika’dakilere neden gideyim diye düşündüm" dedi. Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin kendisini cesaretlendirdiğini söyleyen Peter Blacbird, şöyle konuştu: "Birçok merkezi gezdim ve çok etkilendim. Siz bizim düştüğümüz tuzaklara düşmemişsiniz. Deadmalls.com adlı internet sitesini kurarken alışveriş merkezleri hakkında belli bilgiler topladım. Amacım alışveriş merkezlerinin neden başarısız oldukları hakkında bilgi sahibi olmaktı. İnternet sitesi ile bu hatalara dikkat çekmek istedim. Amerikan toplumu, kullan at tipi bir toplumdur. Sizin alışveriş merkezleriniz kalite olarak bizden iyi olabilir. Siz bizim hataları yapmamışsınız." Peter Blackbird, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye’deki alışveriş merkezlerinde tasarım var. Bizde fabrikaya benziyorlar. Doğal ışık bile yok. Neredeyse bir kuyumcu vitrini gibi suni bir ışık var. Bu tür yerleri kurmak için büyük vakit harcadık. Bunlar büyük yerler. Amerika’da yeniyse ve büyükse en iyi diye düşünülür. Ama doğru değil. Dixie Square Mall dönemin en büyüğüydü, hiç işe yaramadı. 1980’de tümüyle boşaldı."

Türkiye gibi ilerlemeli

Amerika’nın bu konuda Türkiye’yi örnek alması gerektiğini savunan Peter Blackbird, şöyle konuştu: "Amerikan tüketicisinin parası var. Ama yeni bir yer istiyorlar. Türkiye’dekileri görünce bunlara neden gideyim diye düşünüyorum. Türkiye gibi ilerlememiz gerekiyor. Gezmeyi ve görmeyi teşvik edecek bir yer olması lazım. Mükemmel bir mimari ve daha lüks bir ortama girdiğini hissediyor insanlar. Alışveriş merkezlerinin uzun bir geleceği olduğunu düşünüyorum."

Perakendecilerle diyalog yetersiz

Alışveriş Merkezleri Konferansı boyunca düzenlenen anketlere alışveriş merkezleri yöneticileri ve yatırımcıları ilgi gösterdi.

Özellikle alışveriş merkezleri ve perakendeciler arasındaki diyalog hakkında yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 53’ü aralarındaki iletişimi yetersiz görüyor.

2009’da alışveriş merkezlerinin kapanıp kapanmayacağı konusunda yapılan anket sonucunda ise belli sayıda AVM’nin kapanacağını düşünenlerin oranı yüzde 43.75 düzeyinde çıktı.

"1-2 AVM kapanabilir" diyenlerin oranı yüzde 35.94, "hiçbiri kapanmayacak" diyenlerin oranı ise yüzde 20.31 oldu.

Hepimiz zarardayız, ses çıkarmadık

TORUNLAR
Alışveriş Merkezleri Yatırım Yönetim A.Ş Genel Koordinatörü İlham İnan Dündar, dövizin arttığını ama AVM yatırımcılarının 2005 yılındaki kiraları aldığına dikkat çekerek, "Hepimiz zarardayız. Ama bugüne kadar sessiz kaldık. Şimdi de sesimizi çıkaramıyoruz çünkü sektörde cirolar yüzde 22 düştü. Kasım ayında bu düşüş yüzde 33’e ulaşacak. Aralık ayındaki bayramla biraz işi kurtarmış olacağız" dedi.
hurriyet