Ziraat, sigortaya soyunuyor, Başak’ı alan Groupama çok bozuluyor


Mustafa KUTLAY
Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’i alan Fransız sigorta devi Groupama, Ziraat Bankası’nın yeni sigorta şirketi kurmaya çalışmasından rahatsız. Groupama Uluslararası Genel Müdürü Jean-François Lemoux, "Bir yabancı yatırımcı olarak bu çok üzücü bir durum. Kendi elindeki sigorta şirketini sattıktan 3 yıl sonra kendi sigorta şirketini kurma düşüncesini hoş bulmayız" dedi.

FRANSIZ sigorta devi Groupama, 2006’da 268 milyon dolara Başak Sigorta’nın yüzde 56.6’sını ve Başak Emeklilik’in yüzde 41’ini aldığı Ziraat Bankası’nın sigorta şirketi sahibi olma hevesinden rahatsız. Groupama Uluslararası Genel Müdürü Jean-François Lemoux, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’in satış işlemleri sırasında Özelleştirme İdaresi’nin kendilerine, "Endişelenmeyin, Ziraat Bankası Başak’ı size sattıktan sonra bir sigorta şirketi almayacak veya kurmayacak" dediğini söyledi.

Üzücü durum

Lemoux, şöyle devam etti: "Çok açık bir şekilde söyleyeceğim. Ziraat Bankası’nın bir sigorta şirketi kurmasını veya almasını iki sebeple anlamıyorum. Şu anda öyle bir kriz durumundayız ki bankaların kendi mesleklerini icra edebilmeleri için daha fazla sermayeye ihtiyaçları var. Ziraat’in diğerlerinin yaptığının tam tersine bir işlem yapacağını düşünmüyorum. Zaten şu andaki Genel Müdürü’nün de tersi bir düşüncede olduğunu düşünmüyorum. İkinci gerekçe, bir yabancı yatırımcı olarak bu çok üzücü ve hoş bulmayacağımız bir durum. Kendi elindeki sigorta şirketini sattıktan 3 yıl sonra kendi sigorta şirketini kurma düşüncesini hoş bulmayız. Ama tabii ki devlet ve Ziraat Bankası yönetimi bu konuda özgür."

Yüzüme söyledi

Bundan yaklaşık 15 gün önce İstanbul’da Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ile birlikte olduğunu söyleyen Jean-François Lemoux, "Çağlar benim yüzüme, ’yeni bir sigorta şirketi kurmak veya almak istemiyoruz’ dedi. Biz Ziraat’e bizim ürünlerimizi satması için elimizden gelen yardımda bulunuyoruz. Güzel ürünler veriyoruz. Bunların hepsi güzelse ve yürüyorsa neden değiştirsinler. Can Akın Çağlar bizimle olan işbirliğinden memnun olduğunu söyledi bana. Etrafındaki bazı insanlar kendisine sürekli ’neden bir sigorta şirketi kurmuyorsun’ diye soruyorlarmış. Benden de bunu saklamıyor" dedi.

Memnunuz ama

Ziraat Bankası’nın Başak Groupama için önemli bir dağıtım kanalı olduğunu söyleyen Jean-François Lemoux, "Ziraat Bankası’nın bize verdiği acentalık hizmetinden memnunuz. Ama daha iyisini yapabiliriz diye düşünüyoruz" dedi. Türkiye’yi Groupama için cazip kılan 2 sebep olduğunu söyleyen Lemoux, şöyle devam etti: "İlki Türkiye’nin 72 milyonluk nüfusu. Bu nüfus ile Almanya haricinde Türkiye ile kıyaslanabilir başka bir pazar yok. İkinci neden ise sigortanın çok az gelişmiş olan bir ürün olması. Büyümenin çok hızlı olması ile birlikte bizim sigortacılık anlamında da büyümeyi sağlayabileceğimizi düşündük."

YTL dalgalandıkça ve siyasal zorluklarda endişeleniyoruz

TÜRKİYE
’nin Fransa’ya göre daha az öngörülebilir bir pazar olduğunu söyleyen Groupama Uluslararası Genel Müdürü Jean-François Lemoux, şöyle devam etti: "Bize cesaret veren orta ve uzun vadede Türkiye’nin çok yüksek bir potansiyele sahip olması. Tabii ki TL’nin iniş çıkışlarını gördükçe finansal anlamda da bazı değişiklikler oldukça kendimizi çok rahat hissetmediğimiz dönemler oluyor. Özellikle siyasal anlamda da birtakım zorluklar yaşandığında endişeleniyoruz. Türkiye’de bazı zamanlarda yabancı yatırımcı olmak Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkiler nedeniyle daha zor hale geliyor. Ve de tabii ki iktidardaki parti ile diğer partiler arasındaki sıkıntılar nedeniyle de yabancı yatırımcı olmak zorlaşabiliyor. Fakat tüm bunların kısa vadede olduğunu düşünüyoruz. 5-10 sene içinde her şeyin iyi gitmeye başlayacağını düşünüyoruz."

Yeni şirket almayız Güneş’teki hissemizi satabiliriz

TÜRKİYE’
de artık yeni bir sigorta şirketi almayı düşünmediklerini belirten Groupama Uluslararası Genel Müdürü Jean-François Lemoux, "Güven ve Başak birleşecek. Güneş bizim için özel bir durum. Sermayenin yüzde 36’sı bizde. Eğer Vakıfbank satmaya karar verirse talip olabiliriz. Almayı da başaramazsak mutsuz olmayacağız. Önümüzdeki senelerde de başka satınalmalarla ilgileneceğimizi düşünmüyorum. Başka bir yatırımcı Güneş Sigorta’yı bizden daha fazla ister de bizden çok daha fazla para verirse bakacağız belki kendi hisselerimizi de ona satabiliriz. Eğer bu yatırımcı bu hisselerin büyük çoğunluğunu alırsa, SPK mevzuatına göre de bize bir teklif sunmak zorunda. O zaman bakarız bu teklife ve iyi bir teklifse değerlendirebiliriz" dedi.

Türk sigorta şirketleri Avrupa’dan 2 kat pahalı

BAŞAK
Sigorta’yı 1-2 sene sonra almaları halinde daha yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalacaklarını belirten Jean-François Lemoux, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yaza kadar Türkiye’deki sigorta şirketlerinin fiyatı artmıştı. Şimdi dünyada mali bir kriz mevcut. Türkiye’deki sigorta şirketlerin fiyatları ile batı Avrupa’daki şirketlerin fiyatlarını karşılaştırırsak Türkiye’deki sigorta şirketlerinin iki kat daha pahalı olduğunu görüyoruz."

İstanbul depremi için Başak Groupama’ya ek teminat

TÜRKİYE
’nin depreme açık bir ülke olduğunu bildiklerini söyleyen Jean-François Lemoux, şöyle konuştu: "Groupama’nın deprem riskine en açık olduğu ülke Türkiye. Bu çok dikkatle izlediğimiz bir konu. Başak’ı aldığımız zaman genel müdürüne ilk söylediğim şey reasürans konusuna çok dikkat edilmesiydi. Bunun için hemen ek teminat aldık. Bu ay ay izlediğimiz bir konu. Deprem olursa gerekli teminatlara sahip olma konusuna yoğunlaşıyoruz."

hurriyet