DİSK Başkanı Çelebi: Artık söz bitti. Eylem vaktidir. Kriz geçmedi. Tam da kalbimize saplandı.İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitinginde konuşan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, “Artık söz bitti. Eylem vaktidir. Kriz henüz geçmedi. Tam da kalbimize saplandı. Ama teslim olmak zamanı değil, direnme zamanıdır.” dedi. KESK Başkanı Sami Evren ise hükümeti halk düşmanlığı ve doğruları söylememekle suçladı ve “Son 1 yılda 250 bin kişi işten atıldı. 2008 yılının ilk 10 ayın da 41 bin dükkan kapandı. 500 bin kişi kredi kartının borcunu ödeyemedi. 160 bin çek karşılıksız çıktı. Bu tablo size neyi hatırlatıyor sayın hükümet” diyerek zamların geri alınması gerektiğini vurguladı.
KESK ve DİSK tarafından, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin desteğiyle bugün Sıhhiye Meydanı’nda yapılan “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” coşkulu geçti. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi burada yaptığı konuşmada bütün işyerlerinin meydanların işçi mahallerinin de Pazar yerlerinin birer eylem alanı olduğunu söyleyerek “Artık söz bitti. Eylem vaktidir. Şimdi artık mutfaklarımız dükkanlarımız, okullarımız eylem alanıdır. Susmak değil haykırmak zamanıdır. Kriz geliyor, geldi sözleri bitmiştir” dedi.

Aylardan beri kriz konusunda görüşlerini çözüm önerilerini her yerde anlattıklarını, Başbakanlığa sunduklarını belirten Çelebi, “Ama heyhat ne dinleyen ne de anlayan çıktı. Bütün dünyada çözümler tartışılırken, Türkiye’de yaprak kıpırdamıyor. İşçiler ve emekçiler olarak haykırıyoruz: Kriz henüz geçmedi. Tam da kalbimize saplandı. Ama teslim olmak zamanı değil, direnme zamanıdır.” diye konuştu. Çelebi, hükümete seslenerek, “sizin yasalarınız, sizin gücünüz, sizin dünya çapında örgütleriniz varsa, bizim emeğimiz, üretimden gelen gücümüz ve sınıf kardeşliğimiz var. Mücadeleye hazırız” dedi.
Çelebi, "ortak duruş örgütleme" çağrısında bulunarak, “Bir ilki gerçekleştirerek zamları geri aldıracağız” dedi.

-EVREN: "BU TABLO SİZE NEYİ HATIRLATIYOR"-

Çelebi’nin ardından platforma çıkan, KESK Başkanı Sami Evren ise sözlerine “Bizleri yalnız sananlar kalabalığımızı görsün. Bizi suskun sananlar çığlıklarımızı duysun. Bizi korkak sananlar, cesaretimizi görsün diye işte buradayız” diyerek başladı.

Başka bir dünya istediklerini ifade eden Evren, “Çünkü bu dünya, günde 14 saat çalıştırılan 8-10 yaşlarındaki çocuk işçilerin, bedeni ve yaşamı ellerinden alınmış kadınların sömürülen alın terlerinin üzerine kurulmuştur. Çünkü bu dünya karakollarda cezaevlerinde yer alan işkence tezgahlarının üzerine kurulmuştur. Çünkü bu dünya kara paranın, kumarhanelerin, uyuşturucu pazarlarının, silah kaçakçılığının üzerine kurulmuştur” dedi.

Evren, 12 Eylül askeri darbesinin ardından geçen 28 yılda iktidarlar değişse de ekonomi politikaları hep aynı kaldığı için krizden bir türlü yakalarını kurtaramadıklarını, bugüne kadarki hükümetlerin tümünün ekonomi programlarının temelinde 24 Ocak kararlarının yattığını savundu.

Hükümeti halk düşmanlığı ve doğruları söylememekle suçlayan Evren, “Son 1 yılda 250 bin kişi işten atıldı. 2008 yılının ilk 10 ayın da 41 bin dükkan kapandı. 500 bin kişi kredi kartının borcunu ödeyemedi. 160 bin çek karşılıksız çıktı. Bu tablo size neyi hatırlatıyor sayın hükümet” diye sordu.
Evren konuşmasına söyle devam etti:
“Buradan hükümete sesleniyorum. Krizde temel öncelik sermayenin değil, emekçi ve yoksul kesimlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi olmalıdır. Bunun için de derhal İMF ile tüm pazarlıklar iptal edilmeli, işten atılmalar yasaklanmalı ve zamlar geri alınmalıdır. Ekonomik krizin derin sosyal bir krize dönüşmemesi için toplumun geniş kesimlerinin taleplerini içeren bütünlükçü bir ekonomik, sosyal ve siyasal program hayata geçirilmelidir.”

Bu mitingin AKP hükümetine ilk ihtarları olduğunu söyleyen Evren, gerekli tedbirler alınmazsa kısa zaman içinde yeni ve daha büyük eylemlerin yapılacağı” uyarısında bulundu. Evren, “Erdoğan kadınlarımıza 3 çocuk doğurun dedi. Biz Tayyip Erdoğan’a 9 doğurtacağız” dedi.
Sıhhıye Meydanı’ndaki miting Grup Kibele ve Genç-Sen Müzik Topluluğu verdiği konserlerle sona erdiHABERCEM