ÖZBEKİSTAN, DOĞAL GAZDA MİKTAR VE FİYAT ARTIRACAK

Orta Asya Ülkeleri Arasında Önemli Doğal Gaz Rezervlerine Sahip Olan Özbekistan, Doğal Gaz İhracatında Hem Fiyat, Hem de Miktar Artırımına Gidiyor. Şu Anda Çoğu Rusya'ya Olmak Üzere, Yılda 17 Milyar Metreküp Dolayında Doğal Gaz İhracatı Yapan Özbekistan, İlk Etapta Bu Miktarı, Önümüzdeki Yakın Bir Dönemde 25 Milyar Metreküpe Çıkaracak.
Orta Asya ülkeleri arasında önemli doğal gaz rezervlerine sahip olan Özbekistan, doğal gaz ihracatında hem fiyat, hem de miktar artırımına gidiyor. Şu anda çoğu Rusya'ya olmak üzere, yılda 17 milyar metreküp dolayında doğal gaz ihracatı yapan Özbekistan, ilk etapta bu miktarı, önümüzdeki yakın bir dönemde 25 milyar metreküpe çıkaracak. Şimdiye kadar fiyatta pazar standardının çok altında bir fiyat tarifesi uygulayan Özbekistan, bunda da değişikliğe gidiyor. Özbekistan, yeni bir uygulamayla 2009 itibariyle ihraç edeceği doğal gaz fiyatına, 'pazar standardını' getirecek ve yeni uygulamayla bin metreküp doğal gaz fiyatına en az 300 dolarlık bir ücret biçecek. Bunun daha da yüksek olması bekleniyor.

Özbekistan'ın doğal gaz ihracatında değişikliğe gideceğinin ilk sinyalini ise Kasım ayı başında Cumhurbaşkanı İslam Kerimov vermişti. Kasım ayında Taşkent'e gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ile yaptıkları ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Kerimov, doğal gaz fiyatında artırma adına değişiklikler olacağını ve şu anda yıllık 17 milyar metreküp dolayında seyreden doğal gaz ihracatı miktarının da yakın bir zamanda 25 milyar metreküpe çıkarılacağını belirtmişti.

GAZ İHRACATI 25 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARILACAK

Yerel basında yer alan haberde, açıklamalarına yer verilen "Özbekneftigaz" yetkililerinden Jorabek Mirzamuhamedov da 2009'da ihraç edecekleri doğal gaz miktarında artırmaya gidereklerini kaydetti. Mirzamuhamedov, bu miktarın ilk etapta 25 milyar metreküp olarak öngörüldüğünü belirtti. Aynı yetkili, fiyat konusunda da artırıma gidileceğini ve yeni tarifenin doğal gaz pazarında uygulanan fiyattan aşağı olmayacağını belirtti.

TEK TİP TARİFE OLACAK

Bugüne kadar Rusya ve Orta Asya ülkelerine ayrı fiyat uygulaması yapan Özbekistan, bundan böyle tek tip tarife uygulayacak. Özbekistan, en son bin metreküp doğal gazı Orta Asya ülkelerine 145, Rusya'ya ise 160 dolardan satıyordu. "Özbekneftigaz" yetkilisi Mirzamuhamedov, ihraç edilecek doğal gaz fiyatında tek tip tarife uygulanacağının altını çizdi.

BU YILKİ ÜRETİM 70 MİLYAR METREKÜP

Orta Asya'nın doğal gaz zengini Özbekistan'ın,2008 sonu itibariyle doğalgaz üretim miktarının 70 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor. Doğal gaz zengini Özbekistan'ın belirlenmiş yaklaşık 2 trilyon, tahmini 5 trilyondan fazla doğal gaz rezervi bulunuyor. Özbekistan, ürettiği doğal gazının büyük bir kısmını (40 milyar metreküpe yakın) iç pazarda tüketiyor.
(CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 29.11.2008 15:04 [1548444]