Garanti sendikasyon kredisi aldı


Garanti kredi için uluslararası piyasalara borçlandı.Garanti Bankası, ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, uluslararası piyasalardan toplam 575 milyon ABD Doları karşılığı 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi aldı.
Verilen bilgiye göre 10 ülkeden 20 bankanın katıldığı sendikasyon kredisi, 215 milyon ABD Doları ve 282 milyon Euro tutarında iki dilimden oluştu. Garanti, son iki sendikasyonunda olduğu gibi bu işlemi de kendi koordine etti. Kredinin imza töreni Londra'da yapıldı.
Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Uluslararası finansal piyasalarda güçlüklerin yaşandığı bir dönemde; 2006'daki kredimizi 20 bankanın katılımıyla yenileyerek, yine büyük bir başarıya imza attık. Garanti'nin güçlü ilişki ağı ve dış ticaretteki lider konumu sayesinde sağladığımız bu kaynağı, ihracat yapan müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.
Koşullar ne olursa olsun, Garanti'nin ve Türk bankacılığının uluslararası piyasalardaki güvenilirliği son derece yüksek" dedi.
Garanti, 2008 yılı içinde, 600 milyon Euro sendikasyon, 200 milyon Euro seküritizasyon kredisi aldı. Garanti, 29 Kasım 2006'da 700 milyon ABD Doları tutarında 2 yıl vadeli sendikasyon kredisi almıştı. (İHA)

ensonhaber