Kriz FIRSATÇILARI halkı soyuyor


Tarladan tüketiciye gelene kadar bir ürünün fiyatındaki fark yüzde 400'e kadar ulaşıyor.Aracı vurgunu olarak bilinen bu fırsatçılık son dönemde artarak devam ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) tespitlerine göre, tarladan tüketiciye gelene kadar bir ürünün fiyatındaki fark yüzde 400’e kadar ulaşıyor.

SAADET ZİNCİRİ
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, ürünün üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar geçtiği hal, pazar ve market zinciri halkalarının, fiyat artışlarında önemli rol oynadığını vurguladı. Bayraktar, kasımda, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın yaş sebze ve meyvede yüzde 384.9, kurutulmuş ürünlerde yüzde 346.4, baklagillerde yüzde 362.8, pirinçte yüzde 275.4’lere ve hayvansal ürünlerde yüzde 244.4’lere kadar çıktığını bildirdi.

Bayraktar, üretici ve tüketici fiyat farkının en fazla olduğu ilk beş ürünün yüzde 384.9 ile salatalık, yüzde 374.5’le domates, yüzde 362.8’le nohut, yüzde 346.4’le kuru üzüm, yüzde 343.6 ile mandalina olduğunu açıkladı.

Halkın alım gücü düştü fırsatçılar engellensin
TZOB Başkanı Bayraktar, mevcut sistemde tüketicinin ödediği fiyatın üreticiye yansımadığını söyledi. Bayraktar, şunları söyledi: “Bu sistem böyle devam ettiği sürece enflasyon artışını körüklüyor, dar gelirli insanlarımızın bu ürünlere ulaşması giderek zorlaşıyor. Yaşanan kriz halkın alım gücünü düşürdü. Sonuç olarak, stokçulara ve fırsatçılara fırsat verilmemeli. Bu şekilde, yapılması muhtemel fırsatçılığa mani olunmalı, üreticilerimiz ve tüketicilerimiz mağdur edilmemeli.” (Bugün)

ensonhaber