IMF ile görüşmelerin ayrıntıları netleşiyor. Türkiye'ye verilecek para miktarı belli oldu.Reuters’ın üst düzey ekonomi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 2009 başında yürürlüğe girmesi beklenen yeni anlaşmada önemli ölçüde mutabakat sağlandı.

Reuters’ın edindiği bilgilere göre bu çerçevede öngörülen bazı önlemler şöyle:

IMF’den sağlanacak kaynak yapılan hesaplamalara göre 25 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

IMF ile kesin olmamakla birlikte 18 aylık bir stand-by düzenlemesi yapılması öngörülüyor.
Sonra piyasa koşullarının düzelmesi halinde bu düzenlemenin ihtiyati stand-by’a dönmesi söz konusu olabilir.

2009 yılında GSYH büyümesi yüzde sıfır olarak öngörülüyor ve bütçede 8-10 milyar YTL düzeyinde harcama kısıcı önlem alınması söz konusu.
2009 yılında enflasyon yüzde 14-15 aralığında tahmin ediliyor.

IMF yüzde 18 olan genel KDV oranında değişiklik değil, yüzde 8 olan bazı ürünlerdeki KDV’nin yüzde 18’e çıkarılmasını istiyor. Bunun dışında bir vergi artış talebi yok. IMF maaş artışına neden olacak personel reformunun bu dönemde uygulanmamasını talep ediyor.

IMF ile anlaşmaya varıldıktan sonra 2009 içinde gerekli ayarlamalar için yeni bir yasa çıkarılması öngörülüyor. Harcama kısıcı önlemler ağırlıklı olarak yatırımlardan değil, cari harcamalardan yapılabilecek.

Bütçeden 2009 yılında belediyelere yapılacak olan 4 milyar YTL’lik aktarımın 1.7 milyar YTL’lik bölümü kesilecek. Belediye ödeneklerine kesintinin yılın ilk çeyreğinde değil, izleyen dönemde yapılması bekleniyor.

Sosyal güvenlik açığının daraltılması öngörülüyor ve bu kapsamda sağlık harcamalarında kesintiye gidilmesi gündeme gelebilir.


HABERCEM