Antalya'ya Çeçen çıkarması


Çeçen ve Rus iş adamlarından oluşan heyet Antalya'ya geldi.Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, yatırım yapmak isteyen yabancı iş adamlarına ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Akdeniz bölgesindeki yatırım olanaklarını incelemek üzere Antalya'ya gelen, Rusya'nın Sverdlovsk bölgesi ve Çeçenistanlı iş adamları, ATSO'yu ziyaret etti. Aralarında, Çeçenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nursultan Adayev ile Sverdlovsk Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Vladimir Kıdanyuk'un da bulunduğu heyet, ATSO Başkanı Kemal Özgen ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir toplantı yaptıktan sonra, çeşitli sektörlerden firma temsilcileri ile ikili görüşmelerde bulundu.

YAŞ SEBZE-MEYVE İHRACATI
Toplantıda, Antalya bölgesindeki yatırım olanakları ile ilgili bilgi veren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özgen, Antalya ekonomisinde turizm, tarım, inşaat ve ticaret sektörlerinin lokomotif görevi üstlendiğini söyledi. Antalya'ya yabancı yatırımların giderek arttığına değinen Özgen, ATSO olarak bölgede yatırım yapmak isteyen iş adamlarına her türlü yardımı ve desteği sağladıklarını kaydetti. Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yaş sebze ve meyve ihracatında sıkıntılar yaşandığına da dikkati çeken Özgen, şunları söyledi:

''Antalya bölgesinde dünya standartlarında, en sağlıklı ve en kaliteli sebze ve meyve yetişiyor. Buna karşın ihracatta birtakım sıkıntılar yaşıyoruz. Dünyada bugün yaşanan mali kriz, gelecekte yerini gıda krizine bırakacak. Onun için şimdiden önlem almalıyız. Bu konuyu kurum olarak çok önemsiyoruz. Antalya'da her türlü yatırım olanağı mevcut. Yatırım yapmak isteyen yabancı iş adamlarına biz elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.''

ÇEÇENİSTAN-İSTANBUL SEFERLERİ BAŞLIYOR
Çeçenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nursultan Adayev de, iki ülke arasında ticareti ve iş adamlarının seyahatini kolaylaştırmak için önümüzdeki yıldan itibaren Çeçenistan'dan İstanbul ve Antalya'ya karşılıklı uçak seferleri düzenleneceğini bildirdi. İki ülke iş adamlarının birbirine artık daha yakın olacağını kaydeden Adayev, ATSO ile bir protokol imzalamak istediklerini de kaydetti.

Sverdlovsk Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Vladimir Kıdanyuk da, Rusya'nın en büyük 5 odasından biri olduklarını belirterek, ATSO Başkanı Özgen ve Antalyalı iş adamlarını, 2009 Ağustos ayında yapılacak 50. yıl kutlamalarına davet etti.

ATSO Başkanı Özgen, ziyaretin anısına konuk başkanlara, üzerinde Antalya Kaleiçi ve Yivli Minare figürünün yer aldığı seramik bir tabak hediye etti.

AA

ensonhaber