Büyümeden başka şansımız yok


TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ''Türkiye'nin 25 yıl önceki ihracatı 3 milyar dolar idi, bugün ise 132 milyar dolar'' dedi.Hisarcıklıoğlu, Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, bölgenin müthiş hazinenin üzerinde olduğunu, Filyos Vadisi ve diğer projelerin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye'nin çehresinin değişeceğini, ülkenin ve kentin zenginleşeceğini söyledi.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DÜNYANIN İLK 10'U ARASINA KOYMAYI HEDEFLİYORUZ
Hisarcıklıoğlu, oda salonunda düzenlenen ''Türkiye'de Küresel Kriz ve Etkileri'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'de, anayasadan seçim yasasına, kamu kurumlarının işleyişinden hukukun işleyişine kadar sistemin değişmesi gerektiğini söyledi.

Bugün 17. sırada olan Türkiye ekonomisini Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın ilk 10'u arasına koymayı hedeflediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

BİZ ZENGİN OLMAK ZORUNDAYIZ
Arkadan gelen gençler için zengin olmaya mahkumuz. Bunu yapabilmemiz, demokrasinin kalitesini artırabilmemiz için muhakkak kayıtlı ekonomiye geçmemiz lazım. Biz bu milletin evladı olarak 25 yılda müthiş bir başarı hikayesi yazdık. Türkiye'nin 25 yıl önceki ihracatı 3 milyar dolardı, bugün ise 132 milyar dolardır. O yıllarda ihracatımız sadece tarım ve madendi. Bugün 200 küsur ülkeye ihracat yapıyoruz, yüzde 90'ı da sanayi ürünleridir. O zaman ekonomimiz 25. sıradaydı, bugün 17. sıradayız. Hedefimiz ilk 10'a girmek daha sonra da dünyanın en zengini olmaktır. Bu ülkenin bütün evlatları zengin olmaya mahkumdur. Türkiye Cumhuriyetinin zenginleşmesi için 2 önemli çifte çıpaya ihtiyacımız var. Eğer güçlü ekonomiye sahip olmak istiyorsak, demokrasimiz kaliteli olmalıdır.''

Türkiye'de her yıl 700 bin gence iş bulunması gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, '' bugün ülkemizde 2,5 milyon işsiz bulunuyor. 2 milyon 600 bin kişi umudunu kaybetmiş iş aramaktan vazgeçmiş. Bundan dolayı ekonomide büyümeye mahkumuz. Büyümeden başka şansımız da yok'' dedi.
Yaşanan ekonomik krizin dünyayı etkilemeye başladığını belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Dünya ekonomisinin 4'te biri ABD'nin. Geçen yılın yarısından sonra bu ülkede birisi hapşırdı, dünya da hapşırmaya başladı. Küreselleşme şunu gösterdi ki kimin eli kimin cebinde belli değil. Herkesin eli de cebi de birbirine karışmış. Bundan dolayı dünya krizden etkileniyor. Şuanda dünya, önceden haritası çıkarılmamış topraklardan geçiyor. 38 ülke ekonomik krizin etkisini azaltmak için aldığı tedbirlerini şimdiden açıkladı.''

Bu arada ÇTSO Başkanı Rıfat Sarsık ve Meclis Başkanı Zeki Yurtbay, Hisarcıklıoğlu'na katılımlarından dolayı plaket verdi.

AA


ensonhaber