Ekonomik kriz ve enerjiye yapılan zamlarla maliyetlerin arttığı gerekçesiyle son dönemde yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye 27 bin 220 işçi, bayrama işsiz girecek. Konfederasyona üye yaklaşık 9 bin 836 işçide bay ramı ücretsiz izinde karşılayacak. Edinilen bilgiye göre, Türk-İş bünyesinde kurulan Krize Karşı Emek Masası'na 4 Aralık itibariyle gelen bilgilere göre, işten çıkarmalar ve ücretsiz izin uygulamalarında her geçen gün artış gözleniyor.

Dok-Gemi-İş'in örgütlü olduğu tersaneler bölgesinde sendika üyesi 250 işçi, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'na bağlı işyerlerinde 5 bin 277 işçinin iş akdi feshedildi, 4 bin 328 işçi de ücretsiz izne çıkarıldı. Petrol-İş'e üye 229 işçinin iş akdi feshedilirken 436 işçi de dönüşümlü ücretsiz izne ayrıldı. TEKSİF'in örgütlü olduğu işyerlerinde son 3 ayda 2 bin 520 işçi işten çıkarıldı, 2 bin 72 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. Çimento, toprak, cam işkolunda Çimse-İş'te son bir yıl da 9 bin 200 sendikalı işçi işten çıkarıldı, yaklaşık 3 bin işçi ücretsiz izne ayrıldı.

İŞ BAŞVURUSU REKOR KIRDI
İşkur verilerine göre işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı krizle birlikte hızlandı. Geçen yılın tamamında ortalama 101 bin olan aylık başvuru sayısı yılın ilk yarısında 120 binlere çıktı. Kasımda ise 165 binle tarihinin en yüksek düzeyine ulaştı.
ensonhaber